A többfunkciós pavilonépület konferenciahelyszínként szolgál majd, ahol azt is bemutatják, hogy a családok hogyan tudják otthonukat autizmus-baráttá alakítani.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet és az Együtt az Autistákért Alapítvány közös projektjében 2022 márciusában nyitotta meg kapuit az Autista Mintaház – Diagnosztikai és Terápiás Centrum Budapesten, a XIII. kerületben. A közel 1000 négyzetméteres Mintaház az autizmus spektrumzavarral élő gyermekek fejlesztését és családjaik segítését szolgálja.
A Mintaház mellett, a projekt második fázisában már épül a többfunkciós pavilonépület, amely amellett, hogy
a jövőben képzéseknek és foglalkozásoknak otthont adó konferenciahelyszínként szolgál majd, azt is bemutatja, hogy a családok hogyan tudják otthonukat autizmus-baráttá alakítani.
A Mintaház és a Pavilon projekt megvalósulásához több szereplő is hozzájárul, többek között a Kulcsár Építészstúdió építésziroda, a kivitelező Koronaház Bau Kft., akik régóta építenek előregyártott technológiával, valamint a Leier Hungária Kft., akik a Pavilon épület felépüléséhez járulnak hozzá építőanyagokkal és a teljes vasbeton szerkezet biztosításával.
A helyszínre szállított termékeket - Leier kéregfal, Leier mesterpanel, Leier Kaiserstein térkő - támogatás formájában biztosította a Leier Hungária Kft. az Együtt az Autistákért Alapítvány részére, továbbá a Kulcsár Építészstúdió szintén ellenszolgáltatás nélkül dolgozott a projekt megvalósításán.
Muzslay András, a Leier Hungária Kft. termékmenedzserével és Darab Krisztián statikus tervező segítségével tekintettük át a kivitelezés jelenlegi munkafázisait, illetve a projekt egyedi részleteit.
Muzslay András a Leier Hungária szerepvállalására kitérve elmondta, az épület szerkezetének gyártmánytervezésére, gyártására és szállítására kaptak megbízást az Együtt az Autistákért Alapítványtól. „A több mint egy éve tartó tervezési folyamatban is segítséget nyújtottunk a Kulcsár Építészstúdiónak, hogy a készülő építész tervek összhangba legyenek az előregyártott technológiával” – tette hozzá.
Az építkezésre 236 négyzetméter Leier kéregfal és 200 négyzetméter Leier mesterpanel érkezett, a kéregfalak töltik be a függőleges tartószerkezet szerepét, melyre ferde síkban helyezik el a Leier mesterpanelt, megadva az épület lezárását. Az épület megjelenéséhez hozzájárulnak a Leier által gyártott térkövek és szegélykő elemek, amelyek az épület átadása előtt kerülnek a helyükre.
„A Leier kéregfalakból 30 darabot szállítottunk az építkezésre, a legkisebb 2 négyzetméter, a legnagyobb 11.5 négyzetméter felületű volt. A falpanelek előre beépített elektromos dobozokkal és gégecsövekkel, valamint gépészeti áttörésekkel készültek. A Leier mesterpanelből 12 darabot szállítottunk, többségük 8.1 méter hosszú, 2.7 tonna tömegű. Ezenfelül a felülvilágítókat és a gépészeti berendezéseket előre leegyeztetett méretű födémáttöréssel gyártottuk le.”
Darab Krisztián a Koronaház Bau Kft.-vel együtt dolgozik a tartószerkezet kivitelezésén. Az alépítményen kívül a felszerkezet tartószerkezeti tervezése, a gyártmánytervek ellenőrzése, az organizáció és az elemek beemelésének irányítása alkotta a feladatait, vagyis a tartószerkezeti munkálatok teljes körű ellátása.
„Jelenleg a zárófödém építése zajlik, melyet július közepéig szeretnénk abszolválni. A ferde térelhatárolás befejeztével a vállalásunk is teljesül” – mondta el a statikus tervező.
A közelmúltban került sor a szerkezeti falak leszállítására, beemelésére, majd rögzítésére, ezután a kiegészítő zsaluzási munkák következtek, valamint a falak kibetonozása is megtörtént. Június 17-én a födémelemek beemelése is lezajlott az előre elkészített alátámasztásra, a mesterpanel a kiegészítő betonacél szerelés után kapta meg a felső szerkezeti betonréteget – összegezte Muzslay András.
Darab Krisztián a projekten alkalmazott technológia egyediségét hangsúlyozta, hiszen a teljes tartószerkezet előregyártott elemekből áll össze, és helyszíni kibetonozással lesz komplett a váz.
„A falak és födémek beemelése, majd beállítása mindössze három napot vett igénybe. Tekintve a ferde zárófödémet, az alaprajz tompa és hegyesszögű töréseit, valamint az áthidaló elemek miatti többletmunkát, ez nem mindennapi teljesítmény. A hagyományos technológiákhoz képest több, mint versenyképes”
– állapította meg.
A statikus tervező emellett kiemelte a gondos előtervezés és a precíz, magas színvonalú gyártás meglétét. A technológia vitathatatlan előnyének tartja, hogy szinte hulladékmentes a szerelés, ezáltal tiszta munkaterület biztosítható.
Továbbá az előregyártás során az elektromos szerelvényeket és a csövezés egy részét már a gyárban beépítik. „Az áttörések és kizárások kialakítása egyértelműen meghatározzák a gépészeti nyomvonalakat. A megtámasztások eltávolítása után glettelés és festés szükséges a végleges felületképzéshez. Igény szerint akár végső látszófelület is készíthető kis hozzáértéssel” - fűzte hozzá Darab Krisztián.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.