A PERI mérnökei kiválóan megoldották az eltérő keresztmetszeti méretekkel és zsaluzási síkokkal rendelkező vasbeton gerendák és pillérek zsalujának összehangolását. Ezen túlmenően, a PERI több funkciót is lefedő moduláris állványrendszere a legmagasabb munkavédelmi előírásoknak megfelelve járult hozzá az építés gazdaságosságához.
A propilén üzem a MOL Petrolkémia Zrt. tiszaújvárosi telephelyén mintegy három hektáros területen valósul meg a Merkbau Zrt. mélyépítés, közműrendszerek és vasbetonszerkezetek kivitelezésével, és illeszkedni fog a már meglévő gyártási infrastruktúrába, alapanyagot biztosítva a poliol üzemnek, ezzel bővítve a cég vegyipari termelő kapacitását. A MOL Petrolkémia új propilén üzeme százezer tonna propilént állít majd elő, így jelentős mértékben fedezi a MOL vegyipari alapanyagigényét.
A PERI a beruházás vasbeton szerkezeteinek kivitelezési munkálataihoz biztosítja a szükséges zsalu- és állványmennyiséget.
A MOL Petrolkémia belső területén, 26.000 négyzetméter építési területből megközelítőleg 5000 négyzetméteren épül a technológiának szükséges vasbeton teherhordó keretszerkezet, a további területen kiszolgáló technológiai berendezések, továbbá épületek és megközelítő utak létesülnek.
Az épület keretrendszerét 8 méter szintmagasságig monolit vasbeton pillérek, valamint fő- és fióktartó gerendák alkotják, az e fölött lévő szinteken az építmény már acélszerkezetű.
A tervezés során kihívást jelentett az eltérő keresztmetszeti méretekkel és zsaluzási síkokkal rendelkező vasbeton gerendák és pillérek zsalujának összehangolása. Megoldásként a legalacsonyabb gerenda zsaluzási síkja jelentette a referenciasíkot, a magasabban lévő gerendákat erről a síkról, fabetétek segítségével zsaluzták.
Az egy ütemben 45 folyómétert betonozott gerendák magassága 60 és 100 centiméter között változott. A méretek mindegyikét könnyedén lekövethették a PERI DOMINO falzsalu rendszer kis méretű tábláival. A 125 centiméter magas elemek közbenső átkötési helyeik révén a feszítőacélok könnyen elhelyezhetőek voltak, a táblákat elfektetve is problémamentesen lehetett használni.
A kivitelezést tovább gyorsította a rendszer másik nagy előnye, hogy minden elemcsatlakozás egy típusú kapcsolóelemmel, a DRS kapoccsal történt. Segítségével az elemek egy lépésben összehúzhatók, síkba rendezhetők, valamint tömören összekapcsolhatók voltak.
„Kiemelném, hogy a tavalyi évben vásárolt, saját készletű PERI DOMINO rendszert használjuk, amelyet széles körben változékony hossz- és keresztmetszetekre lehetett kiosztani hatékony felhasználást eredményezve a projekt teljes időtartama alatt” – mondta el Kádár-Németh Krisztián főépítésvezető-helyettes.
A Merkbau munkatársa hozzátette, az alátámasztó állványzat optimális forgatása a tervező és a kivitelező együttműködésének eredménye, melynek során megvizsgálták, mekkora betonszilárdságot követően lehetséges a gerendázat alátámasztásának elbontása.
A PERI UP Flex moduláris állványrendszer sokoldalúságának köszönhetően számos kialakításban megtalálható volt az építkezésen. Legnagyobb mennyiségben teherhordó tornyokként – a gerendák fenékzsalujának alátámasztásaként – használták, de ugyanazon rendszerelemek felhasználásával lépcsőtornyok és vasszerelő állványok is kialakíthatók voltak.
A 25 centiméteres, illetve 50 centiméteres méretlépcső lehetővé tette az állványzat optimális igazítását a vasbeton szerkezet változó raszterméretéhez. A rendszer fő jellemzője a szárak rozettái és a vízszintes hevederek közötti mereven kiképzett nyomatékbíró csomóponti kapcsolat,
amely az ékes kialakításnak köszönhetően nemcsak a könnyű szerelést és a tornyok merevségét biztosította, de a rúdelemeket biztosítódugaszokkal összekapcsolva lehetővé tette a tornyok nagyobb egységekben való mozgatását.
A tornyok daruzhatósága és tipizálása hozzájárult ahhoz, hogy azokat a kivitelezés későbbi ütemeiben is, szétszerelés és plusz elemek beépítése nélkül tudták használni.
A tornyokba integrálható tűzihorganyzott, billenésbiztos és csúszásmentes UDG járótáblákról a rendszert biztonságosan, fokozatosan építhették, eleget téve a projekt egész területén érvényben lévő magas fokú munkavédelmi előírásoknak és követelményeknek.
Ugyancsak ezeket az előírásokat szolgálta a körülbelül hétméteres magasságban lévő gerenda munkaszinteknél alkalmazott, leesés elleni védelmet biztosító PROKIT rendszer is. A 110 centiméter magas oldalvédő rácsokat gyorsan hozzá lehetett rögzíteni a korlátoszlopokhoz és egyben kombinálni a gerenda fenékzsaluzatát képező, fatartós MULTIFLEX rendszerrel, ezáltal megkönnyítve a kivitelezést.
A főépítésvezető-helyettes tájékoztatása szerint a Merkbau szakemberei bontási munkálatokkal kezdték meg a kivitelezést, majd mélyépítési munkákat követően folytatódhatott a projekt szerkezetépítése. A szerkezetépítést követően feladatuk közé tartozik a többféle infrastruktúra kivitelezése, majd a térbetonozás és a végső tereprendezés.
Jelenleg a felszerkezet kivitelezése és a készülékalapozási munkarészek folynak - párhuzamosan a területek felosztásával. A felszerkezet kivitelezésénél
Továbbá az infrastruktúra építési feladatok is hamarosan megkezdődnek.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.