A látványos és jelentős történelmi örökséget képviselő épület a Horváth Építőmester Zrt. munkájával kapta vissza régi fényét. Az eseményen Lázár János építési és közlekedési miniszter a Modern Városok Programhoz illő, új kormányzati együttműködésről is beszélt több vidéki várossal, illetve egy jelentős dél-magyarországi infrastrukturális fejlesztési csomagot is bejelentett.
Szimbolikus projekt ért célba Kecskeméten, hivatalosan is átadták a város önkormányzatának otthont adó díszes műemléki épületet, melynek felújítását a Horváth Építőmester Zrt. (HÉP) végezte el.
Mint arról korábban részletes cikkben számoltunk be, a kivitelező munkatársait megszólaltatva, a rekonstrukció 2019 márciusa és 2022 decembere között közel 12 ezer négyzetméternyi területen valósult meg. 6520 négyzetméteren tetőfelújítást végeztek, a homlokzatrekonstrukció pedig összesen 5940 négyzetmétert érintett. Szintén a homlokzat munkálataihoz összesen 1157 darab műkőelem helyreállítása történt meg, illetve gyártották le az elemeket újra, valamint mintegy 500 darab fanyílászárót is rekonstruálnak.
A számos más dekoratív elem mellett Zsolnay-díszeiről és történelmi alakokat formáló reliefjeiről is ismert épületet eredetileg Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján 1893-97 között építették fel.
De a teljes mértékben megújult önkormányzati, kulturális és turisztikai szempontból is fontos épületben modernizáció és átfogó belső munkálatok is zajlottak, melyekről itt olvashatnak bővebben.
Az építkezés során mindemellett a HÉP munkatársai külön figyelmet fordítottak arra, hogy szakaszosan dolgozzanak, így a Városházát végig használni tudják a kecskeméti önkormázat és városvezetés munkatársai.
Június 8-án, mint azt a hiros.hu is megírta, ünnepélyesen is átadták Kecskemét talán legfontosabb épületét.
„Ez a ház az ország, a Kárpát-medence legszebb szecessziós ikonja lett” – mondta el a megyeszékhely polgármestere, Szemereyné Pataki Klaudia avatóbeszédje elején. Hozzátette: egy évszázados álom vált valóra.
A városvezetősikeres kivitelezésről kifejtette: „Mester és lakó toleranciára és megértésre nevelte egymást. Kellett, hiszen mintegy 100 különböző vállalkozás, csúcsidőben 150 munkás tevékenykedett egyszerre, óriási terhet és felelősséget róva az építésvezetőkre is.”
Végül hozzátette:
„Itt vagyunk, megérkeztünk, épségben, egészségben és azzal a büszke érzéssel, hogy a város történelmét sikerült úgy tovább írnunk, ahogyan azt eleink megálmodták és ránk hagyományozták. Kecskemét megérkezett oda, ahol mindig is a helye volt.”
Lázár János építési és közlekedési miniszter beszédében azt hangsúlyozta: „A kecskeméti Városháza a magyar gyarapodás szimbóluma, Kecskemét városa pedig a Kárpát-medencei magyarság számára a gyarapodás városa.”
A tárcavezető gratulált mind az építőnek, mind pedig az építtetőnek is az elvégzett munkához.
Lázár János arról is beszélt, hogy vasútfejlesztést, autópályaépítést és a déli határátlépési pontok újjáépítését is magába foglaló régiós gazdaságfejlesztési programot hirdet a kormány, mellyel Kecskemét és Bács megye attól délre fekvő részeit is össze kívánják kapcsolni Szerbiával, a Balkánnal, illetve Dél-Európával.
"Azt tervezzük, hogy a következő időszakban Kecskemétet nemcsak a vidék, hanem Magyarország egyik fontos központjává tesszük"
- emelte ki.
Felsorolta:
„Ha valaki meg akarja válaszolni azt a kérdést, hogy mi a nemzeti építészet, mi a célja a nemzeti építészetnek vagy mi a polgári jóízlés, akkor egyszerűen mondhatom neki: nézze meg a kecskeméti Városházát!”
– tette hozzá.
Emlékeztetett: 2010 óta mind az állam mintegy 300 milliárd forinttal támogatta Kecskemét fejlődését, számos területen a város újjáépítéséről a gyáripar meghonosításáig.
„Ehhez társult 2016-ban az a megállapodás, amely mintegy 100 milliárd forinttal támogatta Kecskemét törekvéseit a Modern Városok Program keretében” - tette hozzá a tárcavezető, majd kifejtette: a megváltozott gazdasági körülmények közepette a program lezárása után most egy új fejezet megnyitására lesz szükség. Ennek keretében a magyar kormány új szövetséget ajánl több vidéki nagyvárosnak, köztük Kecskemétnek is – fejtette ki.
Beszédének a Modern Városok Programot követő, célirányosabb, stratégia célű támogatással kapcsolatos szövetségről szóló részében felsorolta Kecskemét mellett Debrecen, Nyíregyháza, Miskolc, Veszprém, Székesfehérvár, Győr, valamint Szeged, Békéscsaba és Szabadka városát is.
Az 1786-ban átadott épület korszerűsítésének kivitelezési határideje 2026 júniusa.
Mintegy 500 millió forintból, a 2026-os évfordulóig.