Az intézményben 21. századi környezetben, keresztény értékek mentén, a legfejlettebb digitális eszközökkel tanulhatnak a diákok.
Újabb oktatási beruházással lép szintet a Budapest agglomerációjához tartozó Pest vármegyei város. 2023. augusztus 29-én átadták az ország legmodernebb középiskolájaként számon tartott Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnáziumot. A létesítmény épülete, a felszereltsége és a hozzá kiépített infrastruktúra teljes mértékben kormányzati támogatásból valósult meg, melynek összértéke 23 mrd forint. A beruházást a Fejér-B.Á.L. Zrt. kivitelezte.
A zöldmezős beruházásként megépült 11 ezer négyzetméteres középiskola épületét a legkorszerűbb oktatási formákhoz igazodó terek, és a legmodernebb 21. századi digitális technika teszik egyedülállóvá. Az Ökumenikus Segélyszervezet fenntartásában működő technikum és gimnázium a jövőben 600 diák számára kínál piacképes szaktudást a logisztika, pénzügy és informatika területén, két tanítási nyelvű gimnáziumi osztályokat indít.
A középiskola túl azon, hogy a térségben élők diákok számára versenyképes alternatívát kínál az ingázással járó budapesti iskolákhoz képest, sokfunkciós épületével hosszú távon szolgálja majd a térség kulturális, sport és oktatási igényeit.
Az iskolaépület építészeti belső és külső kialakítása tükrözi az Ökumenikus Segélyszervezet alapelveit és alapértékeit, egyben követi a használók igényeit, igazodva a legkorszerűbb oktatási formákhoz.
A tantermeket oktatási blokkokba szervezték, informális tanulási tereket hoztak létre, melyek a tanórán kívüli tanulást és az együttműködést is támogatják.
A terek kialakításának további alapelve volt a rugalmasság, vagyis hogy az épület igény szerint több célnak is megfeleljen: az oktatáson túl tere legyen a közösségi együttlét különböző eseményeinek, otthont adjon sport- és kulturális eseményeknek, a helyi közösség rendezvényeinek, ünnepségeinek.
A 200 fő befogadására alkalmas konferenciaterem, a tágas aula, az 1000 nm-es sportcsarnok, az edzőterem és a kézilabda, röplabda, teqball, tollaslabda, floorball pályákkal kialakított sportudvar mind ezt a célt szolgálják.
A tervezés és kivitelezés során nagy hangsúlyt fektettek a fenntarthatóságot támogató technológiai megoldásokra. A tetőn 150kW-os napelemparkot helyeztek el, továbbá kiemelten figyeltek a megújuló energiára alapuló gépészet kialakítására, az épület tájolására, az árnyékolási, valamint a fűtési-hűtési megoldásokra, és a természetes megvilágításra. Az iskola kertjében 15 ezer növényt ültettek.
Az épületet a legmodernebb digitális technikával látták el, mely elsősorban az intézményben folyó oktatást támogatja, de az iskolában a tanításon túl minden kiszolgáló tevékenység, így például a beléptetés és a menzarendelés is digitalizált.
A beruházásban a környezet infrastruktúrájának jelentős fejlesztése is megvalósult.
A 18 osztályteremmel, 16 csoportteremmel, 9 szaktanteremmel és sportkomplexummal létrejött iskolaépületet Lázár János építési és közlekedési miniszter adta át. A térség nevében köszöntőt mondott Menczer Tamás országgyűlési képviselő, valamint Tarjáni István Biatorbágy város polgármestere.
A nagyszabású átadóünnepségen az építési és közlekedési miniszter kiemelte: a kormány a társadalom szervező és építő munkája kapcsán fontos küldetésnek tartja, hogy a történelmi egyházakkal, a hozzájuk kötődő egyházi és civil szervezetekkel kapcsolatban maradjon, társadalmi missziójukban segítse őket.
Lázár János hozzátette: Biatorbágyon egy olyan szakképzőcentrum, gimnázium létesült, amely a keresztény elvek mentén, világos értékrenddel és üzenettel bocsátja útjára a fiatalokat a munkaerőpiac számára. A miniszter követendő példának tartja, hogy az Ökumenikus Segélyszervezet bekapcsolódott a kormány szakképző centrum építési programjába és egyházi szellemiségben képezi a szakmunkásokat a jövőben. Mint mondta: „Itt a szellemiségen, elhivatottságon, értékrenden túl a technológiai megújulás, a gyerekek adaptációja is fontos. Az iskola szakmai programja alkalmass arra, hogy a gyerekek megszerezzék azokat az informatikai ismereteket, amivel később az egyre nagyobb teret nyerő mesterséges intelligenciát is uralni tudják.”
Az intézmény fenntartójának nevében Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója köszönetet mondott azoknak, akik részt vettek az összefogásban: Magyarország Kormányának, térség és a település vezetőinek, az épület CÉH Zrt., illetve Annus Marina vezette tervezőcsapatának, a kivitelező Fejér-B.Á.L. Zrt. munkatársainak. Lehel László kiemelte az előkészítésben részt vevő szakértők meghatározó szerepét. Köszöntőt mondott még Frész Attila, iskolaigazgató és Járai Zsigmond az Ökumenikus Segélyszervezet az Oktatásért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Az Állatorvostudományi Egyetem három pavilonépülete mintegy 7,3 milliárd forintból újult meg.
Az új épület szinte minimális energiát fog igényelni, a beruházásban az elhanyagolt partszakaszt is felújítják.