Tizenhat apartmanház és multifunkcionális sportpálya várja a zarándokokat és a turistákat Mátraverebély-Szentkúton, a római katolikus nemzeti kegyhelyen.
A családbarát beruházások négy év alatt valósultak meg, amelyhez a Magyar Turisztikai Ügynökség 3,4 milliárd forintot biztosított.
Az átadási ünnepségen jelen volt Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki többek között arról beszélt, hogy Szentkút jelenlétét 800 éve jegyzik, és csaknem 300 éve zarándokhely. 2006-ban a püspöki kar döntése alapján nyilvánították nemzeti kegyhellyé, 2020-ban nemzeti emlékhely - tette hozzá. A búcsújáróhelyet évente háromszázezer zarándok keresi fel.
Az elmúlt négy évben megvalósított fejlesztések révén 16 családi apartmanház, egy 114 négyzetméteres fedett közösségi tér, és egy 345 kilowatt teljesítményű naperőmű épült.
A családok fogadására kialakított házakban fürdőszoba, konyha és két hálószoba található.
Kibővült a kálvária kápolna egy 456 férőhelyes urnatemetővel, a kegyhely területére szelektív hulladékgyűjtők kerültek, két játszóteret és egy multifunkcionális sportpályát építettek a gyerekeknek, létrehoztak egy beltéri játszószobát, valamint megújult a nagyparkoló.
Mindezek mellett több ezer négyzetméternyi új utat adtak át, és 627 facsemetét ültettek a kegyhelyen.
A családi apartmanokkal együtt már 200 vendég fogadására vált alkalmassá Szentkút, a fejlesztésekkel a vendégforgalom további növekedésére számítanak.
Az ünnepségen Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke hangsúlyozta, hogy sokan nem vallási okból érkeznek ide, de akik lelkileg megerősödnek, megtisztulnak a kegyhelyen, jobban helyt tudnak állni a családban, az életben.
Berhidai Piusz atya, a ferencesek tartományfőnöke a kegyhely feladatának nevezte, hogy az ide látogatót Istenhez való kapcsolatához vezesse vissza.
Az átadási ünnepség elején Orosz Lóránt kegyhelyigazgató mondott imát és köszönetet mindazoknak, akik segítették a beruházást.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.
Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.