Több mint egy évtizede tart hazánk egyik legrégebbi kővárának rekonstrukciója, kiválasztották a harmadik ütem kivitelezőjét.
Az 552 méter magas hegyen álló Füzér Vára épített örökségünk legkülönlegesebb építményei közé tartozik. Részben azért, mert hazánk legősibb fennmaradt kővárának egyike, másrészt az erőd Magyarország hét természeti csodájának egyikének számító vulkáni kúpon áll. A XIII. század elején emelt erőd fontos szerepet kapott a mohácsi csata utáni trónviszályok időszakában is. Egy időben itt rejtették és őrizték a Szent Koronát.
A várat főnemesek birtokolták, többek között a Báthory, a Nádasdy és a Károlyi család tulajdonában is volt. 1676-ban a császári hadsereg a Wesselényi-féle összeesküvés retorziójaként, felégette a várat. A torzóként megmaradt erőd egy részét széthordták. Újjászületése több kísérlet után, 1990-től kezdődhetett el, amikor a vár teljes területét feltárták a szakemberek.
Több mint egy évtizedes előkészítés eredménye volt, hogy 2012-15 között újjáépülhetett a Borsod vármegyei füzéri Alsó Vár. Az elővédmű mellé kialakították a Sziklagyep látogató ösvényt is.
A munkálatokról és a vár újjászületésének folyamatáról portálunk is rendszeresen beszámolt.
Tíz éve használhatják a látogatók a vár felé vezető utat és parkolót és a sétányt. Ezután készült el a Felső Vár gótikus ökumenikus imahelyként szolgáló Várkápolnája, a Palotaszárnya, Pinceszintje, Padlástere és Alsó bástyája. A második ütem munkálatait 2019-ben kezdték el, amelyben a Konyha és a Sütőház születhettek újjá.
A projekt III. ütemének kivitelezésére a korábbiakhoz hasonlóan, a LAKI Épületszobrász Zrt. nyerte el a megbízást - 3,98 milliárd forintért - az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetmény szerint. A cég feladata lesz a tervek szerint többek között a Kaputorony négy szintjének, a Sáfárháznak az újjáépítése. Ebben a szakaszban végzik el a Kapubástya, a Tömlöc, az Óratorony rekonstrukcióját is. A kivitelezésben érintett terület közel 650 négyzetméter.
A Laki Zrt. szakemberei ezenkívül statikailag megerősíthetik a kijelölt szakaszon a várfalakat, leburkolják közel 400 négyzetméteren a Várudvart. Ezenkívül kialakíthatják az építmények villamossági hálózatát, a tűzjelző rendszereket is. A munkálatok a források megérkezése után kezdődhetnek el.
Tizennégy utca, több mint 21 800 négyzetméternyi útfelülete, 6435 négyzetméternyi járda újul meg és 120 új parkolóhely is épül két projektben a jövő év végéig a Duna mentén fekvő Gönyűn. Ez a település eddigi történetének legnagyobb önerőből megvalósított beruházása.
Az Eötvös Lorand Tudományegyetem (ELTE) a Bölcsészettudományi Karának otthont adó Trefort kert Campus hat-, valamint a Puskin utcában két helyszínen lévő, három épületegységének energetikai felújítására írt ki az intézmény feltételes közbeszerzési pályázatot.