Az üzemben, ahol egy tanműhelyt is kialakítottak, a cég megduplázhatja termelési kapacitását.
A kaposvári Északi Ipari Parkban építette fel új csarnokát a Szabó Fogaskerékgyártó Kft., amely közel 50 éve működik a somogyi vármegyeszékhelyen. A nemzetközi viszonylatban is sikeressé vált családi vállalkozás a Füredi úti új egységébe helyezi át a forgácsolást, mint termékelőállítást. A Weinberg ’93 Építő Kft. által kivitelezett 5300 négyzetméteres létesítményt nagyszabású ünnepség keretében adták át. 2025 valódi ipartörténeti jelentőséggel bír majd Kaposvár életében, mert egyszerre három gyár termelése indulhat be: az üveggyár, a gépgyártó kínai nagyüzem, valamint a Szabó Fogaskerékgyártó Kft. új gyára is. Ennek igazi nyertesei pedig – a beruházókon kívül természetesen – a kaposváriak lesznek.
A Kft. új gyára a Magyar Multi Program mintegy egymilliárd forintos támogatásával, valamint kötvénykibocsátással és önerővel valósult meg. Pályázat keretén belül eszközbeszerzést is megvalósított a gyártó cég.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere, Dr. Neszményi Zsolt főispán, Móring József Attila kormánybiztos, Gelencsér Attila Országgyűlési képviselő, Dr. Gyuricza Csaba a MATE rektora és Szabó Krisztián ügyvezető tartott ünnepi beszédet az átadón. A megszólalók a jövőre vonatkozó fontos megállapításokat tettek.
Szita Károly polgármester kiemelte: „februárban tették le az épület alapkövét, ma pedig itt állhatunk az 5000 négyzetméteres csarnokban; ahol hamarosan a termelés is beindulhat. A Szabó Fogaskerékgyártó Kft. példa Kaposvárnak; számítunk rájuk, ők pedig számíthatnak ránk a következő esztendőkben is. E családi vállalkozás kiváló példája annak, mit jelent a versenyképesség, az innováció és a magas hozzáadott érték; hiszen termékeik nem csak a helyi gazdaságot erősítik, de nemzetközi piacokon is megállják a helyüket.
Móring József Attila kormánybiztos felhívta a figyelmet arra: „a fogaskerekek, amelyeket hamarosan e csarnokban fognak gyártani, nemcsak mechanikai alkatrészek, de a gazdaság szerves részei. Minden fogaskerék, amely itt készül, része lesz majd egy nagyobb gépezetnek, így a világ számos pontján járulnak majd hozzá a gazdaság fellendüléséhez. Az iparfejlődés nem csak gazdasági súllyal jár, de lehetőséget ad arra is, hogy családok alakuljanak és közösségek épüljenek, e beruházás tehát hozzájárul ahhoz, hogy Kaposvár egyre erősebb ipari központtá váljon. A jövő ipara a fenntarthatóság és a magas hozzáadott értékű termelés felé mutat, ezt pedig már ma is megmutatja mindenki számára a Szabó Fogaskerékgyártó Kft.”
A Szabó Fogaskerékgyártó Kft. a helyi középiskolával és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusával együttműködve részt vesz a duális képzésben: jelenleg is több szakiskolás, illetve mérnökhallgató gyakorlati helyét biztosítja. A csarnokban kialakított tanműhelyben a diákoknak lehetőségük lesz olyan gépsorokon alkalmazni a megszerzett tudást, amelyre iskolai keretek között nincs mód.
Dr. Gyuricza Csaba a MATE rektora az átadón az oktatás jelentőségét hangsúlyozva leszögezte: „négy éve olyan egyetem építésébe kezdtünk, ami nem csak az asztalfióknak gyártja az eredményeket; olyan szakembereket kívánunk képezni, akik előreviszik a gazdaságot és a társadalmat. Összhangba hoztuk a szakemberképzést a piaci igényekkel, ez pedig a társadalom számára is kiemelten fontos. Az ország területileg legnagyobb egyetemeként nemcsak az agrárium számára képezünk szakembereket, de a teljes gazdaság számára. (…) Az önkormányzatoknak és a piaci szereplőknek is részt kell vállalnia abban, hogy helyben legyen elérhető ütőképes és képzett munkaerő. Szakmai karrierek építéséében pedig a Szabó fogaskerékgyártóra is számítunk.”
Szabó Krisztián, a Szabó Fogaskerékgyártó Kft. ügyvezetője nemcsak a köszönetnyilvánítás gesztusát, de a vállalat gazdasági jövőképét is vázolta előadásában.
„Külön szeretném megköszönni a Weinberg ’93 Kft. szakmai hozzáállását a beruházáshoz, amelynek során valódi partnerség alakulhatott ki közöttünk.”
Mint elmondta: az ötezer m2-es gyártócsarnokhoz egy 1000 m2-es raktárhelyiséget is kialakítanak további fejlesztéssel. Az üzemterülethez egy 450 m2-es irodarész is épült, ami tovább bővíthető. A sikeres eszközbeszerzésnek köszönhetően az új üzemben kiemelten korszerű CNC megmunkálásra alkalmas gépekkel dolgozhatnak majd.
"Jelenleg elsősorban Németországot szolgáljuk ki, mint elsőszámú ipari felvevő piacot. Mindezt ma részben át kell fordítanunk: mi e csarnokban látjuk az alapkövét azon fejlesztéseinknek, amelyek majd átsegítenek minket a viharos időszakon. Szabadalmakkal, saját fejlesztésű piacképes termékekkel (hajtóművek) és hatékonyságnöveléssel igyekszünk majd erősíteni piaci pozíciónkat, több lábon kívánunk majd állni. Az új iparágakat és az új gazdasági szereplőket pedig nem csak Európában, hanem az Egyesült Államokban és az ázsiai kontinensen is keresnünk kell.
A most alakuló gazdasági erővonalaktól nem kétségbe kell esni, hanem meg kell találni azokat a pontokat, ahol meg tudunk állni a sodrásban – ehhez pedig a kutatás-fejlesztés és a robotizáció elengedhetetlenül szükséges” – vázolta fel a cég jövőbeli terveit az ügyvezető.
Az 5300 m2 alapterületű csarnok és a hozzá tartozó úthálózat tervezése és kivitelezése – ahogy arról lapunk korábban beszámolt - a Weinberg ’93 Építő Kft. munkájával valósult meg. A sárospataki generálkivitelező és acélszerkezet-gyártó vállalat feladatait közé tartozott ezen belül az épület vázszerkezetének, tetőszerkezetének, homlokzatburkolásának megvalósítása, a rétegrend kiépítés, a gépészeti, az erős és gyengeáramú rendszerek kivitelezése, a teljes vízelvezetés, a telken belüli szikkasztó kiépítése, valamint valamennyi építőmesteri és szakipari munka.
Mint azt Czank Dániel projektvezető korábban lapunknak elmondta: a homlokzatot 10 cm vastag IPN hőszigetelésű szendvicspanellel burkolták le, a kitöltő falazat Porotherm 25NF csiszolt falazóelemmel készült, a belső válaszfalak és a csarnokban levő füstkötény falak gipszkarton szerkezetűek. A homlokzaton az acél tartószerkezetre sávos fémlemez burkolat került.
Az épület fűtését, hűtését korszerű fan coil rendszer, radiátorok és légkezelő berendezés látja el, külső folyadékhűtő telepítésével. A beépített elektromos teljesítmény 1100 kW, a lámpák LED-s kialakításúak. A csapadékvizet a telken belül létesített szikkasztó árokba vezetik, a tűzivíz tárolására pedig az épület mellett 2 db 100 m3 nagyságú fémtartályt helyeztek el.
A 10,5 méter magas épületben 6 méteres magasságig tudják ellátni a raktározási feladatokat. A jövőbeli tervek között szerepel egy híddaru telepítése, ám az első ütemben már megtörtént a daru fogadásához szükséges vázszerkezet kialakítása.
Csaknem 120 éve szolgálja a Mátra bortermelését a gyöngyösi Borpalota, amelynek teljes átalakításához Cemix termékeket választott a kivitelező.
Kétcsoportos bölcsőde épült a Komárom-Esztergom vármegyei Tokodon.