Veszprémi kötődésű cégek együttműködésével állították ismét a kultúra szolgálatába az egykori Dimitrov Művelődési Házat, amely immár CODE Digitális Élményközpontként színesíti a város kulturális kínálatát.
Az 1973-ban átadott, hatszög alaprajzra emelt épület és az ahhoz kapcsolt nyaktag épületegyüttese kívül-belül megújult a VEMÉV-SZER Kft. közreműködésével a szintén veszprémi központú, építőipari termékek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Cemix Hungary Kft.-vel szoros szakmai együttműködésben. Mindkét cég életében jelentős szerepet töltenek be a vármegyeszékhelyen megvalósuló projektjeik.
A CODE Digitális Élményközpont 2300 négyzetméteres főépülete a felújítás során modern gépészetet: új légtechnikai -, hűtő- és fűtőrendszert kapott, a régi rendszer karbantartása és felújítása mellett. Kicserélték a nyílászárókat, illetve modernizálták a tereket belsőépítészeti szempontból. Az energetikai korszerűsítést célozta az épület homlokzatán egy új hőszigetelő rendszer kialakítása, a homlokzat, valamint az épület további részein a vakolat felújítása.
Csehi Lóránt, a VEMÉV-SZER projektvezetője portálunknak elmondta, kivitelező cégként kiváló szakmai kapcsolatot ápolnak - amelyet a közös munkáik alapoztak meg - a Cemix-szel. A Dimitrov felújítása kapcsán ez a remek viszony tovább épült, a gyártócég a projekt több pontján szakmai tanácsokkal segítette a kivitelezést.
A CODE Digitális Központ kapcsán kiemelte, hogy a Cemix speciális alapozó- és simítóanyag termékeivel, egységes és jó minőségű felületet tudtak kialakítani – a nyaktagnál helyenként, az eredeti gyengébb minőségű vakolat megtartásával - , amivel magas műszaki színvonalon, de költséghatékony módon valósíthatták meg a kivitelezést.
Csehi Lóránt elmondta, elégedettek a Cemix által biztosított termékekkel, továbbá valamennyi közös projektnél a helyszínen, személyesen tudnak egyeztetni műszaki kérdésekről, hogy a lehető legjobb megoldást találják meg. Hozzátette, a Cemix projektvezetője folyamatosan nyomon követte az általuk gyártott termékekkel végzett munkafolyamatokat, és hasznos szakmai tanácsokkal látta el a kivitelezésen dolgozókat.
Grósz Gergő, a Cemix regionális projektvezetője három nagyobb feladatot emelt ki a felújítás folyamatából, amikor az épület felújításának szakmai kihívásairól faggattuk. Elmondta, gyártóként az épületegyüttes homlokzatához, annak hőszigeteléséhez ragasztótapaszt, az alapvakolat javításához és a befejező réteghez színvakolatot biztosítottak. A munkálatok harmadik nagy egységét a földszint és az első emelet közötti monolit vasbeton konzolok részleges javítása tette ki. A betonszerkezet egyes részein a sérülések mértéke akkora volt, hogy azokból kilátszottak a betonacélok, itt a Cemix betonjavító termékcsaládjával újították fel a konzolokat.
Grósz Gergő kiemelte, beszállítóként szakmai támogatást, magas minőség mellett, költséghatékony megoldást is kínálnak partnereik számára. Hozzátette: a kivitelezést végző VEMÉV-SZER-rel rendszeresen együtt dolgoznak. A Dimitrov-projekt esetében a homlokzati hőszigetelés kialakítása, a hőszigeteléssel el nem látott felületek megújítása, illetve a vasbeton szerkezetek javítása, felületvédelme kapcsán segítették helyszíni tanácsadással is a kivitelező szakembereit.
Speciális helyzetek megoldásában nem volt hiány: a Cemix projektvezetője ezek közül kiemelte a homlokzatot, ahol egy repedezett alapvakolattal és a környezeti hatások által, erőteljesen megrongált festékréteggel találkoztak. Mivel az új homlokzati hőszigetelő rendszert nem helyezhette el a kivitelező a krétásodó, porló festékrétegen, az építőanyaggyártó cég a felület megszilárdításához adott tanácsokat. Lecsiszolták a fogadófelületet, majd a Cemix Tiefengrund, - amely áprilistól 2614 Deep Primer néven szerepel majd a termékkínálatban - alkalmazásával alapozóréteget készítettek a homlokzaton.
A folyamat következő szakaszában a Cemix szakemberei tapadásvizsgálatokat végeztek, majd pedig az eredmények birtokában javasolták a kivitelezőnek egy olyan rétegrend kialakítását, amely tartós és költséghatékony megoldást eredményezett a szigetelőréteg elhelyezésénél.
A felület mélyalapozása kulcskérdés a korábban diszperziós festékkel kezelt, porló, de még teherbíró vakolatoknál, mivel a megcsiszolt felületen is maradhatnak vissza korábban alkalmazott anyagmaradványok. A pormentesítés és a mélyalapozó felvitele után a fogadófelület alkalmassá vált arra, hogy 2222 STYROKLEBER EXTRA ragasztóval rögzítsék rá a homlokzati hőszigetelő táblákat. Ugyanezt a magas kötőanyagtartalmú terméket használták a háló beágyazásánál is.
A hőszigetelő rendszer kialakítása után a 2615 Putzgrund vakolatalapozóval készítették el az alapozást. A homlokzatfelújítás következő szakaszában, a nagy víz- és portaszító képességű, elsősorban a nagyforgalmú utak mentén lévő épületek végső felületeinek kialakításánál használt 2737 SILICONOLA vakolatot alkalmazták. A termékre öntisztuló és jó páraáteresztő képessége, valamint magas algagátló tulajdonsága miatt esett a választás.
A szakember elmondta, hogy a szilikonos vékony vakolat kötőanyagában a műgyanta mellett a szilikongyanta is megtalálható, ami biztosítja a páraáteresztést, ugyanakkor megnehezíti az algák és gombák megtelepedését a felületen. Ezáltal tartósabb homlokzatok alakíthatóak ki, amelyeken a környezeti hatások miatti felületi elszíneződések, - vagyis a bezöldülés - megjelenése időben jelentősen kitolhatóak. Az épület - tette hozzá a projektvezető - olyan mikroklímájú környezetben található, ahol ezekkel a folyamatokkal számolni kell, de a szilikongyanta alkalmazásával ez a probléma kiküszöbölhető.
A másik lényeges szempont az volt a SILICONOLA vakolat alkalmazásánál, hogy öntisztulási tulajdonsággal rendelkezik. A magas, így nehezen elérhető és tisztítható homlokzatoknál célszerű ilyen anyagot választani. A vakolatról - a speciális összetevőinek köszönhetően - az öntisztuló tulajdonsága révén, egy kiadósabb áztató eső esetén a vízzel együtt távozik: a megtapadó por, kosz, korom és egyéb környezeti szennyeződés. További előnye a terméknek, hogy magas nyomású mosóval is tisztítható.
A projekt során újabb megoldandó szakmai feladat volt az épület olyan felületrészeinek a felújítása, ahová nem került homlokzati hőszigetelés. Ezeken a helyeken is jellemző volt a repedezett alapvakolat és a krétás - az idő és az időjárási hatásoknak kitett - elhasználódott festékréteg. Ahol az alapvakolat menthetetlen volt, ott azt a szerkezetig eltávolították, majd a kivitelező a Cemix cementes gúzolóját, a 2002 Kontakt VS-t, illetve 2012 prémium kézivakolatot alkalmazta a foltszerű és a teljes felületet is érintő javításoknál. A festéshez szükséges felületi réteg kialakításához a megmaradt és az újonnan felvitt vakolások határán a 2110 RENTI javítóhabarcsot vetették be, hogy homogén felületet képezzenek. A rétegrend kialakításának folyamatát a SILICONTOP két rétegű alkalmazásával a festés zárta. Ezáltal pedig itt is létrejött a hőszigetelt homlokzati felületekkel optikai szempontból is harmóniába kerülő felület.
A szakmai kihívások között a Cemix projektvezetője kitért az épület sérült vasbeton szerkezetének megújítására is: ott a 1515 KONTAKT cement tapadóhidat alkalmazta a kivitelező, amellyel meggátolható volt a betonacél a további korróziója. Ezután az ipari padlóknál is bevált 1615 CT-Max javítóhabarccsal orvosolták a betonszerkezeti hibákat. A termék magas tapadó- és nyomószilárdságát használták ki, hiszen a kinyúló konzolnál kulcskérdés volt, hogy a kötési idő alatt is megfelelően a helyén maradjon a felvitt anyag. A gyártócég betonjavító termékcsaládjával a betonszerkezet javítását olyan minőségben lehet elvégezni, mintha egyáltalán nem lett volna sérülés a szerkezeten.
Az 1786-ban átadott épület korszerűsítésének kivitelezési határideje 2026 júniusa.
Mintegy 500 millió forintból, a 2026-os évfordulóig.