A gyakorlati oktatást szolgáló új épület a térség szakképzését erősíti.
Az uniós közbeszerzési közlönyben megjelent a Váci Szakképzési Centrum Központi tanműhely kivitelezéséről szóló eljárás eredménye. A nyertes ajánlattevő a BAUSZER Kft., amely nettó 2,519 milliárd forint értékű beruházás keretében építi meg a korszerű oktatási célú létesítményt. A szerződést 2025. június 30-án írták alá a felek, a kivitelezésre 16 hónap áll rendelkezésre. A létesítmény a Kulcsár Építészstúdió tervei alapján valósul meg.
A projekt helyszíne a Vác, Naszály út 8. szám alatt található, közel 38 ezer négyzetméteres állami tulajdonú ingatlan, ahol jelenleg is a VSZC Király Endre Technikum és Szakképző Iskola működik.
A fejlesztés a meglévő iskola és sportlétesítmények közvetlen szomszédságában, egy korábban sportcélú, de jelenleg alulhasznosított területen valósul meg. A tanműhely új épületéhez rendezett külső térburkolat, valamint zöldtető és napelemes rendszer is társul, amely fenntartható működést biztosít majd.
A tervezett tanműhely egy földszint plusz két emeletes épület lesz, amelyet funkcionálisan és építészetileg is a korszerűség jellemez. A 3921 négyzetméter nettó alapterületű épület három fő tömegelemből áll: két, szöget bezáró szárnyból és egy köztük elhelyezett ék alakú épületrészből.
A földszinten kapnak helyet a nagyobb gépészeti és műszaki tanműhelyek – például CNC, diagnosztika, alternatív hajtású gépjárművek és anyagvizsgálat –, valamint a közös használatú konyha és étkező. Az első emeletre elsősorban elméleti oktatási helyiségek, például nyelvi termek, tanári szobák és laborok kerülnek. A második emeleten az igazgatási és adminisztratív funkciók kapnak helyet, innen érhető el az épület gépészeti szintje is.
A kivitelezés során külön figyelmet kapott az épület külső megjelenése: 464 négyzetméteren alumínium függönyfal, valamint 640 négyzetméteren fix és motorosan állítható lamellás árnyékoló kerül az épület homlokzatára, ami modern, technológiai arculatot kölcsönöz a tanműhelynek. Az épület körül 2257 négyzetméter térburkolat készül.
A szerkezetépítés során a BAUSZER előregyártott és monolit vasbeton elemeket alkalmaz: pontalapozásra épülő pillérvázas rendszer, kéregpanel merevítőfalak és feszített födémpallók alkotják az épület statikai gerincét. A lépcsők szintén előregyártott vasbetonból készülnek, két- és húzott karú kialakítással.
A tetőn helyezik el a fedett-nyitott gépészeti egységeket, valamint az inverteres napelemrendszert, amely az elektromos energiafogyasztás egy részét fedezi majd. Az étkező fölött extenzív zöldtető készül, javítva az épület ökológiai és hőtechnikai teljesítményét.
Az épület hőtechnikai jellemzői megfelelnek a korszerű energiatakarékossági elvárásoknak: hőhídmentes szerkezetek, korszerű nyílászárók és hőszivattyús hűtés-fűtés gondoskodik az energiahatékony működésről. A gépi szellőztetés hulladékhőjének visszanyerése további megtakarítást eredményez.
A tanműhelyet közlekedőfolyosóval kapcsolják össze a meglévő DKA (Digitális Közösségi Alkotótér) és raktárépületekkel, így az új épület szervesen illeszkedik az iskola meglévő infrastruktúrájába. A fejlesztés nemcsak a szakképzés színvonalát emeli, hanem az iskola egészének működését is új szintre emeli.
A kivitelezés során a legmodernebb szerkezeti és gépészeti megoldásokat alkalmazzák, ezzel hozzájárulva a magyar szakképzés korszerűsítéséhez és a jövő szakembereinek képzéséhez.
Az intézmény honlapján található információk szerint a 2015. július 1-jén létrejött a Váci Szakképzési Centrum nyolc oktatási intézményt és egy kollégiumot foglal magában. A Centrum létrehozásának kiemelt célja, hogy az iskolák működését megkönnyítse, és segítse a térségben élőket vagy a térségben tanulni vágyókat biztos, piacképes szakmához jutni.
A szakképzési centrum képzési kínálata egyedülálló, a tagintézmények több évtizedes, sikeres szakképzési múlttal rendelkeznek. Specialitása, hogy a jól felszerelt tanműhelyeken kívül rendelkezik egy Digitális Közösségi Alkotótérrel is, ahol rendszeresen pályaorientációs képzéseket és mentorációt tartanak, és ahol a tanulók kipróbálhatják a legújabb technológiákat: 3D nyomtatás, Lego robot programozás, lézeres vágógép, CNC marógép, valamint programozható varrógép. Emellett a helyszínen található számítógépeken a legújabb tervezőszoftverek (pl. Fusion 360, Archicad) és a teljes Adobe termékcsalád (Photoshop, Illustrator, Indesign, stb.) is rendelkezésre állnak.
A várost elkerülő körgyűrű beruházásának előkészítése is zajlik.
Emellett a Bárdos László Gimnázium tornatermi épületszárnyának teljes rekonstrukciójára is sor kerül.