Negyven és százötven négyzetméter közötti sportparkok épülhetnek az NFM új pályázata keretében. Az önkormányzatok augusztus közepéig nyújthatják be igényüket.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kedden tájékoztatott a „Nemzeti Szabadidős – Egészség Sportpark Program” indulásáról. A program célja, hogy a rendszeresen sportolók számát növeljék, mivel jelenleg a felnőtt lakosság csupán 10-15 százaléka sportol legalább heti két alkalommal. Ezen az arányon a helyben rendelkezésre álló sportinfrastruktúra bővítésével szeretnének változtatni.
A program megvalósítására az idei első ütemben 1,5 milliárd forint áll rendelkezésre. Ezen összeg terhére települési önkormányzatok nyújthatnak be pályázatot kültéri sportparkok létesítése érdekében, 2016. augusztus 15-ig. A 2017-es költségvetésből további 5,5 milliárd forint értékű sportpark épülhet meg.
Négyféle sportpark kategóriára lehet pályázni, melyek mindegyike gumi burkolatú: alapterület szerint 40, 70, 90 vagy 150 négyzetméteres park építhető. A parkokba street workout eszközöket telepítenek, a negyven négyzetméteresekbe ötöt, míg a legnagyobb, százötven négyzetméteres parkokban már tizenöt eszköz kap majd helyet. Ezek olyan gyakorlatok elvégzését teszik majd lehetővé, mint a húzódzkodás, tolódzkodás, lépcsőzés vagy a függeszkedés. Az önkormányzatok némi önerő biztosítása esetén 200 vagy 400 méteres futókört is igényelhetnek.
A parkok éppítetője az NFM háttérintézménye, a Nemzeti Sportközpontok lesz. Az építési ingatlanokat a kérelmező önkormányzatoknak kell biztosítaniuk (építkezésre kész állapotban), a megépülés után azonban a sportparkok ellenérték nélkül az önkormányzat vagy az állam tulajdonába kerülnek. A parkok fenntartásáról szintén az önkormányzatoknak kell majd gondoskodniuk az átadástól számított legalább 5 évig.
Egy település több sportparkra is pályázhat a lakónépességével arányosan. Az ezer fő alatti települések egy parkot kaphatnak, míg ötvenezer lakos felett már tíz parkra is lehet igényt benyújtani.
A programot a Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt. (BMSK) bonyolítja le. A támogatási kérelmek elfogadásáról a nemzeti fejlesztési miniszter dönt, hat főből álló előkészítő bizottság javaslata alapján.
Többek között pedagógusoknak, szociális munkásoknak és rendőröknek szánják az öt milliárd forintos fejlesztéssorozatban elkészülő lakásokat.
Támogatás igényelhető többek között faluházak fejlesztésére, szolgálati lakás felújítására vagy kialakítására, illetve orvosi rendelők fejlesztésére is.