2025.07.17, Csütörtök
Filigrán, feszített szerkezetű napelemes parkolóval gyűjtötte be legújabb nemzetközi elismerését a bim.GROUP
Fotók: bim.GROUP

Filigrán, feszített szerkezetű napelemes parkolóval gyűjtötte be legújabb nemzetközi elismerését a bim.GROUP

magyarepitok.hu

2025.07.17. 11:11 - Szabó Ákos

Rangos elismerésben részesült a bim.GROUP mérnökeinek tervezése: Greentech Solar Parking regionális elsőként tovább lépett a nemzetközi versenybe.

Hirdetés

Nemzetközi elismerésben részesült a bim.GROUP, a KÉSZ Csoport stratégiai partnere: fenntarthatósági projektjük, a Greentech Solar Parking kiemelkedő tervezői munkája nyerte el a TEKLA BIM Awards „Kis méretű projektek” kategóriájának hazai díját, amivel kijutottak a verseny nemzetközi döntőjébe – derül ki a lapunkhoz eljuttatott tájékoztatóból. Ez nem az első BIM témakörében elnyert díj, melynek kapcsán anyagot hoztunk le a közelmúltban a bim.GROUP-ról: a tervezőiroda az ausztráliai Sydneyben több díjat is elnyert a Rozelle Interchange projekttel, mely a cég acélszerkezet-tervező irodájának, ezen belül is a gyártmánytervezőknek volt a sikere.

A most érkezett közleményben említett TEKLA BIM Awards egy specifikus feladatokra kiírt díj: a nemzetközi szakmai verseny kifejezetten a Tekla Structures tervezői rendszer felhasználói számára szól, és célja, hogy a digitális BIM-alapú tervezésben és modellezésben nyújtott kiemelkedő és innovatív teljesítményeket és mérnöki bravúrokat díjazza.

 

Kihasználatlan városi tereket vonnak be a napenergia termelésébe

A kecskeméti Greentech Solar Parking nemcsak mérnöki szempontból jelent áttörést, hanem új szintre emeli a fenntartható és energiahatékony városi infrastruktúra fogalmát.

A bim.GROUP díjnyertes tervezése a KÉSZ Metaltech vállalat Greentech üzletága által került kivitelezésre, és egy olyan filigrán, feszített szerkezetű napelemes parkolórendszer, amely egyszerre árnyékol és energiát termel, miközben minimalizálja a beépítési veszteséget – ezáltal új megközelítést adva a fenntarthatóság urbanizációs kihívásaira.

 

 

Ahogy a közleményben összefoglalják: a projekt megvalósítása olyan, ma még kihasználatlan városi felületeket tud bevonni az energiatermelésbe, amelyek a megfelelő mérnöki szemlélettel valódi energetikai potenciált rejtenek. A fejlesztés során külön figyelmet szenteltek arra, hogy ne csupán hatékony és gazdaságos rendszer jöjjön létre, hanem esztétikailag is illeszkedjen a városi környezetbe, és minimális beavatkozással képes legyen jelentős megújuló energiát előállítani.

 

Feleannyi acélból készül el, mint a korábbi megoldások

A Solar Parking különlegessége, hogy szerkezeti kialakítása 40–60%-kal kevesebb acélt igényel, mint a hagyományos megoldások, így karbonlábnyoma is jelentősen alacsonyabb. A szerkezet rögzítése és a napelemek hordozása feszített acélszalagokkal történik, amelyek praktikus rögzítési kialakításokat tesznek lehetővé, emellett megjelenésükben is modern, esztétikus, légies formavilágot képviselnek.

 

 

A kecskeméti prototípus az sbp sonne GmbH német partnerrel és a bim.GROUP szakértőivel együttműködésben valósult meg, de a munkafolyamatokból kivette a részét a KÉSZ Ipari Gyártó Kft. is. A bim.GROUP a projektben a parametrikus tervezés támogatásával, valamint a szerkezet és gyárthatóság optimalizálásával járult hozzá a hatékony és megvalósítható végső megoldás kialakításához.

„A parametrikus tervezési módszertan és a BIM-integráció kulcsfontosságú szerepet játszottak abban, hogy az első ötlettől a gyártmánytervekig egyetlen digitális folyamat mentén tudtuk optimalizálni a teljes szerkezetet. Ez nemcsak a tervezési időt csökkentette drasztikusan, hanem lehetővé tette azt is, hogy a rendszer már a kezdetektől sorozatgyártásra alkalmas formában születhessen meg. Úgy gondolom, a Tekla BIM Awards elismerése visszaigazolása a projektet megvalósító mérnöki teljesítménynek, a teljes csapat egyedülálló munkájának, és díjazza azt a szakmai alaposságot és innovatív szemléletet, amellyel egy összetett, digitálisan vezérelt szerkezetet hoztunk létre a fenntartható energiatermelés szolgálatában” – mondta Nagy Dávid, a bim.GROUP vezető tervezője.

 

 

„A Greentech Solar Parking szerkezete a KÉSZ Csoport fenntartható építészet iránti elköteleződésének kézzel fogható eredménye. Egy olyan mérnöki teljesítmény, amely a jelenleg energetikailag kihasználatlan parkolófelületeket teszi hasznossá és értékteremtővé. Laatzenben jelenleg is dolgozunk egy hasonló, napelemes parkoló projekten, ami a Greentech Solar Parkinghoz hasonlóan működik. A parkolók lefedése itthon eddig inkább passzív jellegű volt, érdemi gazdasági megtérülés nélkül. A jelenlegi fejlesztés azonban műszakilag és gazdaságilag is versenyképes, skálázható és fenntartható” - tette hozzá Honti Ferenc, a KÉSZ Csoport építészeti és szerkezeti megoldások ágazatának vezetője.

 

Nyugat-európai exportra készülnek

A fejlesztés során külön figyelmet fordítottak arra, hogy a rendszer egyből sorozatgyártásra alkalmas formában készüljön el, ugyanis kitűzött cél, hogy ne csak a hazai, hanem a DACH és skandináv piacokra is bekerüljön. A rendszer tervezésénél figyelembe vették azt is, hogy Franciaországban már, 2026-tól pedig több európai országban is – köztük Németországban – kötelező lesz a napelemes rendszerek telepítése bizonyos parkolóméret felett.

Technológiabim.GROUP Kft. KÉSZ CsoportTEKLABIMGreentechsbp sonne GmbHKÉSZ Ipari Gyártó Kft.exportinnovációfenntarthatóság

Hírlevél

Hirdetés