Az autóipari tesztpálya kaphat új kínai-magyar létesítményt.
Intelligens, új energiájú járművek és energiatároló rendszereik kutatás-fejlesztési, tesztelési, tanúsítási központját hozza létre Magyarország és Kína Zalaegerszegen, szándéknyilatkozat született – derült ki a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya friss közleményéből.
Az amerikai, ázsiai és európai piacok kiszolgálására is alkalmas központ létrehozásában kulcsszerepet vállal a China-U.S. Green Fund, a Zhongzhi Zhitong Testing Technology Co., Ltd., valamint a Autóipari Próbapálya Zala Kft. A felek szándéknyilatkozata szerint közös beruházással a ZalaZONE köré alternatív energiákra összpontosító ökoszisztéma épül, amely magában foglalja a távol-keleti és európai járműgyártók és beszállítók közös fejlesztési és validációs tevékenységeit és további energetikai alkalmazásokat.
Mindezt az teszi lehetővé, hogy a ZalaZONE fejlődése olyan szakaszba jutott, amelyben a kutatási célok mellett egyre jelentősebb a piaci jellegű működés. A további fejlesztéséhez pedig elengedhetetlen, hogy a központ egyetemekkel, kutatóintézetekkel, állami fejlesztőkkel és magáncégekkel együttműködéseket építsen fel az energetikai, autóipari, agrár- és védelmi kutatásokon keresztül - emelik ki.
Az elektromos és autonóm járművek tesztelésére alkalmas pálya a kormány 2016-ban meghozott döntése alapján 265 hektáron épült meg, legújabb pályaelemét, az oválpályát májusban adták át A nagy sebességű tesztelésre alkalmas elem a Duna Aszfalt Zrt. generálkivitelezésében valósult meg, valamint lapunk információi szerint terveit a német OBERMEYER céggel együtt a Főmterv Zrt. készítette el.
A most aláírt együttműködés résztvevői pedig a közlemény szerint arra törekednek, hogy a kutatási-fejlesztési eredmények minél gyorsabban hasznosuljanak ipari termelésben. A központ a tervek szerint nemcsak a jármű- és energiaipar technológiai innovációját gyorsítja fel, hanem új munkahelyeket, beszállítói lehetőségeket és nemzetközi befektetéseket is hoz Magyarországra – tették hozzá.
A projekt részeként 4096 darab napelemet telepítettek 25 ezer négyzetméteren az élelmiszeripari gyár melletti üres területre, amely a létesítmény éves villamosenergia-igényének 25 százalékát fedezi.
A MEVA Zrt. nagy teherbírású Mammut XT zsalurendszerét alkalmazzák a nyíregyházi NORDii Homes Sóstó Park projektben, ahol az előregyártott vasbeton tér-elemek révén karbonnegatív, fenntartható otthonokat építenek.