A Tisza-völgyben az üzemirányítási és a monitoringhálózat fejlesztése hozzájárul, hogy pontosabb árvízi előrejelzések készüljenek és hatékonyabban tudják meghatározni a tározók üzemeltetését.
A Tisza folyó és hazai vízgyűjtője, valamint az árapasztó tározórendszer üzemirányításának fejlesztése mintegy másfélmillió ember árvízi biztonságához járul hozzá – derült ki az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) közleményéből. A projekt a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében állami és EU-s forrásból valósul meg összesen 2,5 milliárd forintból.
A fejlesztést az indokolta, hogy a Tisza-völgy folyóin az elmúlt évtizedekben kialakult jelentős árhullámok szintje veszélyesen megközelítette, vagy akár meg is haladta az árvízvédelmi töltések kiépített koronaszintjét. Az ilyen árhullámok biztonságos levezetésénél jelentős szerepet kapnak a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése (VTT) keretében, illetve korábban megépült árvízcsúcs-csökkentő tározók (a Tisza mentén a Beregi, a Cigándi, a Nagykunsági, a Hanyi-Tiszasülyi és a Tiszaroffi).
Mivel a Tiszán és mellékfolyóin az év bármely időszakában lehet számítani magas és heves árhullámokra, a jelenlegi projekt célja olyan védelmi szisztéma létrehozása, ami magába foglalja:
A fejlesztés révén lényegesen több és pontosabb adat áll rendelkezésre, így pontosabb árvízi előrejelzések készülhetnek (például várható tetőzés ideje, magassága, vízhozama) és részletesebb információk alapozzák meg az árvízi tározók üzemeltetését.
Az egész Tisza-völgyet érintő beruházás várhatóan néhány hónapon belül, április végére fejeződik be.
Egyre összetettebb vízelvezetési koncepcióra és megoldásokra van szükség a mind inkább szélsőséges időjárási körülmények miatt. Az esővíz átmeneti tárolása és ellenőrzött módon történő elvezetése olyan kihívást jelent, amelyhez megbízható partnerre van szükség. Az ACO pontosan az ilyen feladatokhoz fejlesztette ki a Stormbrixx rendszert, amely az igényeknek megfelelően rugalmas és nagy teljesítményű is egyszerre. Több év fejlesztési munka eredményeként a Stormbrixx HD, illetve SD változata minden alkalmazást lefed.
560 millió forintból megvalósuló rehabilitációt végez a SWIETELSKY a Bezerédi Duna-ágon, a dávodi Földvári-tónál és a karapancsai erdei tavaknál.
Az EuroAszfalt és a Betonutépitő kivitelezésében víztornyok és vezetékek újulnak meg, valamint a hálózatokat is megtisztítják.