A Felső-Tisza országhatárhoz közeli szakaszán létrejövő tározó 130 ezer ember nagyobb biztonságát szolgálja.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a TED-en kihirdette a Felső-Tisza árvízvédelmi közbeszerzésének eredményét. A Tisza-Túr tározó projektjében a kivitelezési feladatokat KE-VÍZ 21 Zrt., valamint a Mészáros és Mészáros Kft. látja el nettó 25,9 millárd forintos szerződéses értéken.
A kormány még 2016 nyarán hagyta jóvá a Tisza árvízvédelmét szolgáló két nagyprojekt-javaslatot. Ezek egyike a Tisza-Túr tározó a Felső-Tiszán, a másik pedig az Inérháti tározó a Közép-Tiszán. Mindkét beruházás a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztéseként valósul meg a KEHOP keretében.
A 2016-ban a Magyar Közlönyben megjelentek szerint a Tisza-Túr tározó mintegy 45 millió köbméter árapasztó kapacitással épül ki a Felső-Tisza országhatárhoz közeli szakaszán.
A program több mint 130 ezer ember nagyobb árvízi biztonságát szolgálja, közvetetten 210 ezer főt érint.
A most közzétett adatokból kiderült, a fejlesztés célja, hogy a tározó kezelni tudja a jövőben várhatóan magasabb szinten és nagyobb intenzitással levonuló árhullámokat.
A kivitelezők feladata többek közt
A projekt leírása többek közt az alábbi kivitelezendő feladatokat jelöli meg:
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.