A Zagyva töltésfejlesztése többek közt magába foglalja több mint 3,5 kilométernyi töltésszakasz megerősítését és három gátőrtelep felújítását is, a kivitelezést a Kötiviép’B Kft. végzi.
A vízjogi létesítési engedély megszerzésével Hatvan térségében elkezdődtek a Zagyva töltésfejlesztési munkálatai a Kötiviép’B Kft. kivitelezésében. A Széchenyi2020 program keretében megvalósuló, csaknem 2 milliárd forintos projekt első fázisában Petőfibánya külterületén indultak el a munkálatok.
A beruházás részeként tervezett fejlesztések az eddiginél nagyobb biztonságot nyújtó árvízvédelmi rendszer kialakítását szolgálják, csökkentve ezzel az árvízi kockázatok mértékét. A projekt célja Hatvan térségében a Zagyva töltéseinek mértékadó árvízszintnek megfelelő – magassági biztonsággal ellátott – kiépítése, mellyel elérhető az árvízi biztonság növelése. A fejlesztés magában foglalja:
A töltésfejlesztés a helyi viszonyok figyelembevételével kiválasztott műszaki megoldásokkal történik. A Hatvan területét érintő szakaszokon egy parapetfal (vasbeton támfal) építése, Petőfibánya térségében földművel történő fejlesztés valósul meg. A kerékpáros közlekedés biztosítása érdekében a létesülő árvízvédelmi töltés koronáját kerékpározásra alkalmas burkolattal, vagyis aprószemcsés kőszórással alakítják ki.
A projekt keretében átépítik a nem megfelelő műszaki állapotban lévő zsilipeket, egy régi, már használaton kívüli vízmérce vasbeton létesítményét pedig elbontják. Az őrtelepek felújításával és építésével javítják az őrszemélyzet életkörülményeit és munkaviszonyait. A projektben három őrtelep esetében energetikai hatékonyságot növelő fejlesztések (szigetelés kiépítése, nyílászárócsere) valósulnak meg.
A beruházásnak köszönhetően Apctól Hatvanig jelentősen csökken a térségben élők árvízi kitettsége és jelentősen nő az árvízi biztonság. A távjelzős vízmérce-állomás rekonstrukciójával pontosabb vízállás adatokkal dolgozhatnak a vízügyi szakemberek, illetve - a Zagyva felső szakaszán először - folyamatos vízhozam adatok is elérhetővé válnak.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.