A Kötiviép'B, valamint a Mészáros és Mészáros konzorciuma nagyszabású projekten dolgozik a megyeszékhelynél.
Többször is beszámoltunk már Északnyugat-Magyarország egyik meghatározó vízgazdálkozási fejlesztéséről: a Mosoni-Dunánál Győr közelében, Véneknél épülő komplex műtárgyról és a kapcsolódó vízügyi építkezésekről. A Kötiviép’B Kft., valamint a Mészáros és Mészáros Kft. konzorciuma a Duna és a Mosoni-Duna torkolatában található Torda szigeten és a közeli ártéri területeken is dolgozik az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) beruházásában. A mérnöki feladatokat a Főber Zrt. látja el, a munkálatokhoz a Magyar Doka Kft. zsalurendszereit használják.
Az elsődleges célkitűzés a fejlesztés során az, hogy a Mosoni-Duna visszanyerje korábbi vízszintjét: a folyón az 1950-60-as évektől kezdődően kialakult jelentős medersüllyedés zajlott le. Ez azért is fontos, mert a dunai alacsony vízszintek leszívják a Mosoni-Duna alsó torkolati szakaszán a vizeket, melyek egyes időszakokban közel 2 métert süllyedtek, de a hatás nem csak közvetlenül ezen a helyszínern, hanem feljebb is megfigyelhető.
A beruházás revitalizálja az élővilágot és a győri városképnek is jót tesz, biztosítja a hajózást, valamint javítja az árvízvédelmi biztonságot.
Míg eddig főként a legnagyobb legnagyobb beton- és acélszerkezeteinek munkálatairól írtunk, nemrég a Véneki mellékágat közvetlenül érintő feladatokról érkezett hír. Az OVF alá tartozó Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság (ÉDUVIZIG) közölte: a kedvező dunai vízállásnak köszönhetően a tervezettnél jóval gyorsabban, március első felében a mellékág alsó megnyitását a korábbihoz képest mintegy 50 méterrel feljebb helyezték. A munka befejeztével a mellékágba ki- és behajózás immár ismét zavartalanul biztosított.
A beruházásnak komplex céljai vannak és számos elemből áll össze, így egyebek mellett
Egy üzemi hidat is átadnak, valamint kétszintes kezelőépületetet is kialakítanak. Árvízvédelmi töltések is épülnek, továbbá csónakátemelő rámpák és sólyák teszik majd lehetővé azt, hogy a víziturizmust ne akadályozza, hanem segítse a projekt.
Az építkezés során többek között a Mosoni-Duna torkolata is megváltozik. Új mederben halad majd a víz: a Mosoni-Duna vize a torkolati műtárgyon keresztül jut el majd a Dunába, a jelenlegi torkolattól mintegy másfél kilométerrel feljebb.
A Nógrád vármegyei projektet a HE-DO végezte el.
Hét észak-magyarországi településen dolgozott a Penta Kft.