A Kötiviép’B valamint a Mészáros és Mészáros munkájával megszűnnek a folyó jelentős vízszintsüllyedései.
Befejeződött a szegmenstáblák szállítása a Mosoni-Dunánál épülő torkolati műtárgyhoz - adta hírül az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közösségi oldala. A projakt a Mészáros és Mészáros Kft., valamint a Kötiviép’B Kft. alkotta konzorcium kivitelezésében zajlik. A mérnöki feladatokat a Főber Zrt. látja el, a zsaluzati eszközöket a Magyar Doka Kft. biztosítja. Az idén augusztusban 60 százalékos szintű beruházást az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság alkotta konzorcium koordinálja.
A munkálatok fő célja a Mosoni-Duna torkolati szakaszán a vízszint rehabilitációja, vagyis a kis- és közepes vízszintek süllyedésének megszüntetése.
A problémát a Dunán az 1950-60-as évektől kezdődően kialakult jelentős medersüllyedés okozta.
A beruházás meghatározó elemeként egy torkolati műtárgy épül, ehhez kapcsolódóan szállították ki a szegmenstábla elemeket gyártóüzemből a munkaterületre. A műveletről az alábbi kisfilmben számoltak be.
A különleges túlméretes szállítmányokat rendőri felvezetéssel, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. és a szállító cég kíséretével mozgatták. Az elemeket a HORA Kft. mosonmagyaróvári gyártócsarnokából az 1-es főúton, az M1-es autópályán, a 813-as úton kellett szállítani, érintve Mosonmagyaróvár és Győr belterületét is. A szállítmányok útját több operatőr kísérte, akik többek közt a Rába Hotel egyik lakosztályának erkélyéről is filmeztek.
Ahogy azt korábban is jeleztük az épülő műtárgy összetett szerepet tölt be. Ennek megfelelően
árvízkapuként szolgáló vízszintszabályozó műből,
hajózsilipből,
valamint halátjáróból áll (ez biztosítja a Mosoni-Duna ökológiai átjárhatóságát).
Emellett egy üzemi hidat is átadnak a területén, illetve egy kétszintes kezelőépületet építenek fel. A műtárgyhoz árvízvédelmi töltések is csatlakoznak majd, illetve csónakátemelő rámpák és sólyák fogják biztosítani a vízi turisták szabad mozgását.
A műtárgy Győr szempontjából is nagy jelentőséggel bír, mivel a vízszint stabilizálódásával Győr régi vízi élete újjáéledhet.
Továbbá fontos részlet, hogy a beruházás része a Mosoni-Duna torkolatának áthelyezése. A kiépülő új meder részben a Farkasúsztatói ágon, részben pedig a Torda szigeten, a torkolati műtárgyon keresztül vezeti majd a Mosoni-Duna vizét a Dunába, a jelenlegi torkolattól mintegy másfél kilométerrel feljebb. A jelenlegi meder a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő felett áttöltésre kerül.
A beruházás helyszínei a Duna és a Mosoni-Duna torkolatában fekvő Torda sziget és a közeli ártéri területek, melyek a Győrtől északkeletre fekvő Vének közelében találhatóak.
Magyarország és Szlovákia vízipara szorosan összekapcsolódik, a Pureco főtámogatásával platformhoz jutó közös gondolkodás pedig kiváló üzleti lehetőségeket is hozhat.
A Colas, Veolia, SADE konzorcium kivitelezésével elrajtoló beruházás évtizedekre megoldja a szennyvíz biztonságos ártalmatlanítását.