Bács-Kiskun és Pest megyei települések szennyvízkezelését fejlesztik a STRABAG és a Penta munkájával.
Az uniós közbeszerzési közlönyben hétfőn megjelent információk szerint a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) finanszírozásában két projektben fejlesztik Bács-Kiskun és Pest megye településeinek szennyvízelvezetését. A kivitelezési feladatokat a STRABAG Építőipari Zrt. és a Penta Általános Építőipari Kft. végzi el.
A csengődi agglomeráció szennyvízkezelésének fejlesztése során Csengőd, Tabdi, Akasztó települések érintettek. A három település együtt alkot egy szennyvíz agglomerációt 6 386 fővel és 24 005 LEÉ-kel (a lakosegyenérték a szennyvízterhelés nemzetközileg elfogadott mértékegysége. Egy LE azt a szerves, biológiailag lebontható terhelést jelenti, amelynek ötnapos biokémiai oxigén igénye (BOI5) 60 g oxigén naponta. – a Szerk.).
Csengődön, a meglévő telep egy részét felhasználva a jelenlegi helyen, ill. az út szemben lévő oldalán új műtárgyak kialakításával egy új, eleveniszapos biológiai szennyvíztisztítási technológiával rendelkező szennyvíztisztító telepet építenek.
Az új telep
A csatornahálózatot 2001-ben mind a három településen kiépítették, így a projekt azt nem érinti.
A beruházás során új kezelőépületet is építenek, amelyben egyebek mellett öltözőket, diszpécserhelyiséget, laboratóriumot és raktárhelyiséget alakítanak ki. Az agglomeráció szennyvíz hálózatán 3 átemelő műtárgy esetében hálózatrekonstrució keretében gépészeti felújítás szükséges.
A másik projektben, Gyömrő szennyvízelvezetése és Szeremle szennyvízelvezetési agglomeráció tervezési és kivitelezési feladatainak teljes körű ellátásában Gyömrő, Ecser, Maglód települések érintettek.
Gyömrő, Ecser, Maglód települések együtt alkotnak egy szennyvíz agglomerációt 32 454 fővel és 41 303 LEÉ-kel.
Gyömrőn a meglévő telep fejlesztése a jelenlegi területen a meglévő műtárgyak felhasználásával és új műtárgyak építésével történik.
Az új eleveniszapos szennyvíztisztító telep
Új tisztított gravitációs szennyvíz elvezető csatornát alakítanak ki 1 285 folyóméter hosszúságban. A projekt a települési csatornahálózatokat nem érinti.
Szeremle és Bátmonostor jelenleg nem rendelkeznek közműves csatornahálózattal és szennyvíztisztító teleppel. A tervek szerint az agglomeráció létrehozásával a két település Szeremle külterületén egy új, közös szennyvíztisztító telepet kap.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.