Az ivóvízellátásban érintett agglomerációval együtt mintegy kétmillió ember egészséges ivóvízellátása a tét – erről gondoskodik a Penta Kft. és a Colas Alterra Zrt. konzorciuma a fejlesztés keretében.
Az ivóvíz ellátásbiztonságát javító program valósul meg a fővárosban: a „Budapest Főváros víztermelő kútjainak fejlesztése, vízminőségi és kapacitáskockázatok kezelése” elnevezésű projekt tervezési és kivitelezési feladatainak teljes körű ellátását a Penta Kft. és a Colas Alterra Zrt. konzorciuma valósítja meg összesen több mint nettó 19 milliárd forint + ÁFA értékben. A fejlesztés Európai Uniós forrásból valósul meg a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretein belül.
Borbély Máté István, a Penta Kft. ügyvezetője és termelési igazgatója, valamint Farkas Zsolt, a Colas Alterra Zrt. területi igazgatója tájékoztatta lapunkat a nagyszabású projekt legfontosabb részleteiről, amelynek fizikai teljesítése várhatóan 2023. október 31-ig megvalósul.
Borbély Máté István az átfogó beruházásról elmondta, a projekt nemcsak Budapest területére koncentrálódik, hanem az agglomerációs területeket is érinti. A projekt keretein belül átalakításra és felújításra kerülő víztermelő kutak, melyek Budapest ivóvízellátásáért felelősek a Szentendrei-sziget területén (Horány, Kisoroszi, Monostor, Pócsmegyer, Surány, Tahitótfalu,) és a Csepel-szigeten (Szigetújfalu, Ráckeve) találhatók.
„Az ellátásbiztonság növelés érdekében végrehajtott vízvezeték rekonstrukciós munkák nagyobb mértékben Budafok, Soroksár és Csepel területén zajlanak, de az ólom bekötések cseréje Budapest szinte összes kerületét érinti” – tette hozzá.
A Penta Kft. vezető szakembere a munkálatok elindulása kapcsán megjegyezte, a szerződéses megállapodás aláírása után a hatályba lépésre 2021. szeptember 20-ig vártak. A hatályba lépéssel egyidejűleg kezdődhetett meg a tervezési munka. Az egyes ólom bekötések cseréje 2021. év végén indult el, majd a tervezési és az engedélyezési folyamatok szakaszos előrehaladásával a csápos kutak felújításával folytatták a kivitelezést. A többi projektelemnél a tervezést követő engedélyezési folyamatok zajlanak éppen, valamint a kivitelezések megfelelő előkészítésén dolgoznak.
A projektet nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánították, melynek során a vízjogi létesítési engedély kiadására vonatkozó eljárási határidő ugyan lerövidült, azonban az egyes szakhatósági megkereséseket követően azok nyilatkozatainak tartalmától függően tervmódosítások is szükségesek lehetnek, melyeket újból be kell nyújtani a hatóság felé, meghosszabítva ezzel az egyes folyamatok átfutási idejét – foglalta össze a háttérben futó, ám a projekt szemponjtából jelentős mozzanatokat.
A projekt részeit, vagyis a megállapodás tárgyát képező munkákat, amelyek 7 projektelemből tevődnek össze, Farkas Zsolt, a Colas területi igazgatója ismertette:
Borbély Máté István a projekt jelentősége kapcsán - a műszaki tervdokumentációból idézve - kifejtette,
Budapest ivóvízellátásának hosszútávon biztonságos fenntartása stratégiai jelentőségű, hiszen az ivóvízellátásban érintett agglomerációval együtt mintegy kétmillió ember egészséges ivóvízellátása a tét.
Ez jelenleg Magyarország lakosságának 20 %-a, de a hosszú távú prognózist tekintve még nagyobb arány várható, hiszen míg Magyarország lakossága várhatóan csökken, addig Budapest és Pest megye lakossága az előrejelzések szerint növekvő tendenciájú.
A Kútfelújítási Program olyan projekt, amely a víztermelés hosszútávon fenntartható mennyiségi és minőségi biztosítását szolgálja, a fenntartható vízkészlet-gazdálkodás célkitűzéseinek szem előtt tartásával.
A projekt legfontosabb céljai
Farkas Zsolt területi igazgató kitért a jelenleg zajló, aktuális munkákra: „A nagy átmérőjű csővezetékek felújításának tekintetében a megvalósítani kívánt műszaki tartalom kivitelezéséhez szükséges munkafolyamatok tervezésén és az optimális organizáción dolgozunk. Az ólom anyagú bekötések, valamint a csápos kutak tekintetében a kivitelezési munkák már folynak, a megvalósításba bevont kapacitások növelése folyamatos.”
„Kiemelendő a mérnöki gondolkodás és munka fontosságát, mivel az organizáció és a műszaki ütemezés rendkívül szoros együttműködést kíván meg az üzemeltetővel annak érdekében, hogy a jelenlegi rendkívül időjárási körülmények mellett is biztosítható legyen az ellátásbiztonság.”
Végezetül a Penta Kft. ügyvezetője összefoglalta a projekt körüli munkavégzések sajátosságait.
Elmondása szerint a projekt számos olyan kihívást tartogat, amely túlmutat a szakmában nap mint nap előforduló rekonstrukciós munkák volumenén.
„A nagy átmérőjű SENTAB-csövek rekonstrukciós munkái akár nyílt feltárással, akár skalpolásos vagy béleléses módszerrel történnek, mindenképpen kihívást jelentenek a jelenlegi meglévő épített környezet minél kisebb mértékű zavarásának szem előtt tartása mellett.”
„Szintén nem mindennapi felkészültséget és tervezést igényel a meglévő Duna meder alatti átvezetések béleléses rekonstrukciója, ahol nagyon fontos szerepe van a meglévő állapot részletes megismerésének és ezt követően a megfelelő technológia kiválasztásának, valamint megtervezésének az ehhez kapcsolódó mélyépítési munkákkal együtt” – fűzte hozzá Borbély Máté István.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.