A WHB-Épkar munkájával elkészülő makoveczi ihletésű épület kivitelezése ütemterv szerint halad. A világkiállítás egy éves halasztása nem növeli a költségeket.
Ugyan a koronavírus-járvány miatt az eredetileg 2020 októberi kezdettel tervezett Dubaji Világkiállítást 2021 októberével kezdik meg, a magyar pavilon munkálatai nem lassult le, a tervek szerint halad – derül ki az építtető Expo 2020 Nkft. közleményéből. Legutóbb februárban írtunk a látványos faszerkezetű, organikus stílusú épület munkálatairól melyet a WHB-Épkar Építőipari Zrt. alakít ki, akkor helyszíni tudósítással jelentkeztünk a bokrétaünnepségről.
Most a belső munkálatokra rajtolnak el az összesen 1927 négyzetméternyi hasznos alapterületű magyar pavilonon, mely a Makovecz-tanítvány Csernyus Lőrinc Ybl-díjas építész tervei alapján készül. Az épületet a használatbavételi engedély megszerzését követően biztonságosan lezárják, hogy jövő ősszel zavartalanul fogadhassa majd a látogatókat. A halasztás többletforrást nem igényel, mert a magyar megjelenésért felelős Expo 2020 Magyarország Nonprofit Kft. az eredeti költségeket átütemezi.
A többszintes, kettős rétegű, faszerkezetű épület, amelyben belső kupola is helyet kapott, a szakemberek szerint az egyik legkülönlegesebb épülete lehet a Dubaji Világkiállításnak.
A kivitelezés érdekessége, hogy hogy száraz technológiával készül, azaz építésénél a kivitelezők nem használnak olyan technológiákat, amelyekhez víz kell .Az épület szerkezeti elemeit részben tengeri úton, részben pedig a világ egyik legnagyobb teherszállító repülőjével szállították el a Dubaji Világkiállítás területére három ütemben, 2019 őszén.
Már maga a szállítás is különleges eljárásokat igényelt, mivel a szerkezeti elemek súlya több mint 560 ezer kilogramm. A leghosszabb elem 18,47 méter, a legnehezebb pedig több mint 2700 kilogramm volt.
A magyar megjelenés középpontjában a víz áll, a pavilon a „víz háza” lesz a sivatagban. Az épületben helyet kapó kiállítás megismerteti majd az érdeklődőkkel az ország egyedülálló termál- és gyógyvízkincseit, illetve az ezekhez kapcsolódó turisztikai desztinációkat.
A pavilon látogatóinak lehetőségük lesz felfedezni a magyar gasztronómiát, megkóstolhatják a magyar ásványvizeket és a magyar kézművestermékekkel is találkozhatnak.
Lovas Róberttel, a Weinberg gyártási üzletágának igazgatójával a cég fejlődéséről, saját szerepéről és arról is beszélgettünk, hogy az acélipar lehet a fenntarthatóság egyik kulcsa. A sárospataki acélszerkezet-gyártó vállalat európai minőségben gyárt, és folyamatosan az új kihívásokat keresi. Lovas Róbert kicsit saját gyermekének tekinti mindazt, amivé a Weinberg lett az elmúlt évtizedek alatt.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.