Hamarosan minden adatot megtudhatunk a felhasználni kívánt építőanyagok környezeti hatásairól és műszaki adatairól.
A magyar építőipar zöld átállásának jegyében elkezdődött az építési termékek egyszerűsített környezeti értékelése és elérhetővé válik az ehhez kapcsolódó információs rendszer – jelentette be közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca háttérintézménye, az ÉMI Nonprofit Kft. az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségével együttműködve a termékgyártók önkéntes nyilatkozatára és adatszolgáltatására alapozva, valamennyi stratégiai jelentőségű termékre elvégzi a környezeti értékelést és közzéteszi az információkat. Az adatbázist - a tárca közleménye szerint - a kormány fenntartható gazdaság- és iparfejlesztési céljaival összhangban indították el. Továbbá – olvasható a minisztérium közlésében - Magyarországon is elindul az építőipar zöld átállása és párhuzamosan a zöld közbeszerzési szabályok, illetve a támogatással megvalósuló lakáscélú programok felülvizsgálata is.
Számos szempont szerint lehet értékelni az építőanyagok környezeti hatásait, például a nyersanyagok kitermelése és feldolgozása során keletkezett üvegház-hatású gázok mennyisége alapján. Illetve faanyagok esetében, hogy az adott termék fenntartható erdőgazdaságból származik-e. Az építés és bontás során keletkező hulladék kezelése is lényeges kérdés az építőipar ökológiai lábnyomának csökkentésének témájában. Emiatt, egyre nagyobb figyelmet kapnak az újrahasznosítható, vagy az újrahasznosítással előállított építőanyagok.
A rövidesen elérhetővé váló https://www.termekinfo.emi.hu/ oldalon szereplő termékek mindegyike rendelkezik a Magyarországon történő beépítéshez szükséges teljesítménynyilatkozattal. A könnyebb kereshetőség érdekében külön adatbázisban találhatóak meg a teljesítménynyilatkozatok, az egyszerűsített környezeti minősítések és a gyártói részletes zöld nyilatkozatok. Utóbbiak benyújtása önkéntes és a tartalmáért a gyártó felelős. Ugyanakkor az egyszerűsített környezeti minősítést a gyártó által megadott adatok alapján az ÉMI Nonprofit Kft. készíti el.
Az adatbázisok segítségével a felhasználók - gyártók, kivitelezők, megrendelők és más érdeklődők - tájékozódhatnak az építési termékekről, információt kaphatnak a termékek gyártóiról, a teljesítménynyilatkozatokról, valamint számított környezeti pontszámukról – olvasható az adatbázist létrehozó ÉMI Nonprofit Kft. oldalán.
Ettől a minisztérium azt várja, hogy egy beszerzés során a beruházási helyszínhez legközelebb gyártott, illetve a legalacsonyabb környezetterhelésű építési termékekre essen a választás.
Fábián Gergely, az NGM iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára a közleményben kihangsúlyozta, hogy a most készülő információs rendszer a magyar ipar által előállított termékekre fókuszál. Hozzátette, a rendszernek köszönhető adatalapú döntéshozatal közvetetten növeli a hatékonyságot és az eredményességet. A minisztérium az építőipar szereplőit arra ösztönzi, hogy aktívan vegyenek részt az adatbázis építésében.
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.