2026.06.26, Péntek
Négyből egy: megmenekült Lajosmizse pusztatemploma

Négyből egy: megmenekült Lajosmizse pusztatemploma

magyarepítok.hu

2026.06.26. 15:41 - Móré Levente

Hetedik állomásához érkezett a Market ROM Vándor programja.

hirdetés

Hetedszer számolhatunk be arról, hogy a Market Építő Zrt. ROM Vándor programja segítségével mentett meg egy sokévszázados szakrális emléket a pusztulástól. Belecz Péter, a ROM Vándor programigazgatója és Nagy Edit, a Market szponzorációs és CSR vezetője segített megismerni az első ízben az Alföldre látogató rommentőket fogadó körülményeket, a vállalt feladatot és a program mára kikristályosodott értékrendszerét.

Mindössze négy középkori templomromról tudunk a régióban, amelynek első megőrzött tagját adhatták át a helyi közösségnek. Az ünnepélyen beszédet mondott Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. alapító-vezérigazgatója, Fekete Zsolt, Lajosmizse város polgármestere, dr. Pánya István, a Kecskeméti Katona József Múzeum földrajzkutatója és Belecz Péter, a ROM Vándor programigazgatója.

 

 

„Nagyvállalat vagyunk, 30 éves múlttal, 1550 munkavállalóval. Bár talán ez a legkisebb munka a vállalat életében, mégis a legkomplexebb és ez nyújtja nekünk a legtöbb örömöt. Másfél év munka után adhatjuk át a templomromot – emelte ki Scheer Sándor.

 

 

„300 éve a szélrózsa minden irányában pusztatemplomok álltak itt. E romok végzete a visszatérő népesség építőanyag-hiánya volt, amelyet csak néhány vészelt át. A száz évvel ezelőtt itt folyt ásatások összes dokumentuma és lelete elveszett a világháború végén, így a Market munkája rengeteg új információval is gazdagította a tudásunk” – ismertette a körülményeket dr. Pánya István.

 

 

Megőrzés, nem visszaépítés a feladat

„Örülünk, hogy a ROM Vándor itt is jókor, jó időben érkezett mutatott rá Belecz Péter – és a korábbi kezdeményezések terveit is meg tudtuk valósítani.”

„Sajnos – emelte ki – nincs semmiféle országos lefedettségű, központi támogatási rendszer, ami az Árpád-kori épületmaradványokkal foglalkozna. Romemlékeink országos szinten méltatlanul pusztulnak, megóvásukkal tehát kultúránk, történelmünk alapköveit is mentjük.”

Minden egyes romhelyreállítás egyedi kihívás, ahol a múlt tisztelete és a korszerű műemlékvédelmi technológiák összehangolása komoly szakmai alázatot követel. A csapat elsődleges célja a romok autentikus szépségének megőrzése, a beavatkozások ezért visszafogottan segítik a megóvás, a biztonságos megtekintés és az értelmezés lehetőségét, miközben megőrzik és felerősítik a szakrális romok „időtlen” atmoszféráját.

 

 

Amint a programigazgató részletezte: „a Pusztatemplom esetében is elsődleges cél a műemlék szakszerű állagbiztosítása volt.A tervezést megelőzte több műszaki felmérés, szakági vizsgálat, majd azok eredményeire építve határoztuk meg a beavatkozás műszaki tartalmát. Ennek keretében megtörtént a romfalazat statikai megerősítése, a kiomlások visszafalazása, a falrepedések összevarrása, a falkoronák vízelvezetése, a lepusztult felületek konzerválása és az eredeti vakolatfoltok restaurálása.

Az épület szakrális funkcióját a kihelyezett kovácsoltvas kereszt és az egykori gerendafészkekben elhelyezett mécsestartók jelzik, míg a rom képét a környezet méltó rendezése keretezi, a bekötőút mentén elültetett 12 csepleszmeggy fa, és a kihelyezett nagyméretű pihenőasztal pihenőpadokkal.”

 

 

 

Országos, szemléletformáló küldetéssé fejlődött

Nagy Edit, a Market Építő Zrt. szponzorációs és CSR vezetője lapunk kérdésére kiemelte: a kezdetektől ugyanaz maradt a küldetés – veszélyeztetett középkori romemlékeink megmentése –, de az eltelt évek meghozták a gyakorlatot, összeszokott csapat alakult ki, amelynek köszönhetően szakmailag és szervezetileg magabiztos programmá nőtte ki magát a ROM Vándor.

„Az első helyszínnél (Tök) – emelte ki – még elsősorban az értékmentésre fókuszáltunk, miközben kialakítottuk a program szakmai módszertanát és a munkafolyamatokat, ma már viszont egy kiforrott örökségvédelmi program, amelyben régészek, restaurátorok, műemlékvédelmi szakemberek, tervezők, helyi közösségek, önkormányzatok és a Market önkéntesei összehangoltan dolgoznak.”

 

 

Mint mondta: „a legnagyobb változás talán az, hogy ma már nem egy-egy rom megmentésében gondolkodunk, hanem egy országos szemléletformáló küldetésben. Az ICOMOS-díj és a többi szakmai elismerés azt is visszaigazolta, hogy a program túlmutat egy vállalati CSR-akción: a magyar örökségvédelem egyik figyelemre méltó szereplőjévé váltunk, a szakma ismer és elismeri munkánkat, és ma már más örökségvédelmi kezdeményezések számára is referenciapontot jelentünk.

A ROM Vándor ma már egyszerre ment műemléket, épít közösséget és ráirányítja a figyelmet a kisebb léptékű, sok esetben pusztuló és magára hagyott, mégis kiemelkedő kulturális értéket képviselő épített örökségünkre.

 

 

Helyi kötődésen múlik a siker

A korábbi projektek tapasztalatai elsősorban három területen hasznosultak: a műemléki előkészítés és dokumentáció mélységében, a helyi szereplőkkel való együttműködésben, valamint abban, hogyan lehet úgy beavatkozni, hogy a rom eredeti karaktere és atmoszférája megmaradjon. A lajosmizsei Pusztatemplomnál már hat korábbi projekt tapasztalatával tudtak dolgozni, ami jelentősen növelte az előkészítés és a kivitelezés tudatosságát.

„Az évek során azt tapasztaltuk, hogy a hosszú távú siker kulcsa a helyi kötődés erősítése – tette hozzá. Egy rom akkor marad élő örökség, ha van, aki magáénak érzi és van, aki tovább gondozza akkor is, amikor mi már levonultunk a helyszínről.

A ROM Vándor Lajosmizséről tovább utazik. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Mezőnyárádon lesz az őszi állomás, amellyel a program már a hetedik vármegyében ment meg évszázados emlékeket a pusztulástól.

 

Galéria

AktuálisMarket Építő Zrt.Rom Vándor ProgramLajosmizsetemplomromműemlékfelújítás

Hírlevél

hirdetés