2025.04.07, Hétfő
120 kilométer nagyfeszültségű vezeték épül a Dunántúlon, kevesebb lesz az áramszünet - VIDEÓ
Forrás: E.ON/YouTube

120 kilométer nagyfeszültségű vezeték épül a Dunántúlon, kevesebb lesz az áramszünet - VIDEÓ

magyarepitok.hu

2025.04.07. 14:10 - Szabó Ákos

Uniós és a fejlesztő E.ON saját keretéből, mintegy 16,5 milliárd értékben.

Hirdetés

Kifejezetten jelentős, 16,5 milliárd forintos beruházást hajt végre az E.ON Csoport az Észak-Dunántúlon. A Pest vármegye és Budapest, valamint az érintett Dunántúl áramhálózatát üzemeltető vállalat beruházása az érintett térségben hosszú távon stabilabb áramellátást biztosít a háztartásoknak, csökkenti az áramkimaradások kockázatát, és elősegíti a megújuló energia nagyobb arányú elterjedését az otthonokban is – hangsúlyozzák közleményükben.

Az óriásprojektben több mint 120 kilométer hosszú 132 kV-os távvezetékrendszert építenek kia beruházás része annak a fejlesztéssorozatnak, melyet az E.ON az Európai Unió által támogatott, határon átnyúló együttműködésben megvalósuló Danube InGrid projekt keretében valósít meg 2025 végéig. A költségek kétharmadát az E.ON saját beruházási forrásai, egyharmadát az Európai Unió hozzájárulása fedezi.

Érdekességek a beruházással kapcsolatban:

  • Az oszlopok felületvédelme duplex technológiával történik, amely akár 50-80 éves élettartamot biztosít
  • A vezetékek optikai szálat is tartalmaznak, amely az alállomások közötti kommunikációt segíti
  • A Danube InGrid teljes távvezeték beruházásainak megvalósításához összesen több mint 400 db oszlop és 250 km hosszú vezeték szükséges

 

Erre haladnak majd az új vezetékek

A fejlesztés során két hosszabb távvezeték-szakasz is létesül, valamint újonnan épülő alállomásokat is csatlakoztatnak a nagyfeszültségű hálózathoz.

Főbb fejlesztések és új hálózati kapcsolatok:

  • Kisbér – Veszprémvarsány – Zirc-észak – Litér
  • Csorna – Répcelak – Csepreg

 

 

Több tekintetben is figyelembe vették a zöld szempontokat

A nyomvonalak tervezése környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve történt, ipari területeket érintve és minimalizálva az ökológiai hatásokat – hangsúlyozza az E.ON.

A beruházás része egy új optikai védővezetőrendszer is, amely korszerű kommunikációs lehetőségeket biztosít a hálózat számára. Az új technológia lehetővé teszi a hálózati hibák gyorsabb észlelését és elhárítását, ami kevesebb áramszünetet eredményez.

A beruházás hozzájárul Észak-Dunántúl hosszú távú energiaellátásának biztosításához, valamint a fenntartható energiatermelés előmozdításához. A fejlesztés fontos szerepet játszik a klímavédelmi célok elérésében, mivel lehetővé teszi, hogy a térségben egyre nagyobb arányban használhassanak tiszta, megújuló energiát – emelik még ki.

EnergetikaE.ON HungáriaKisbérLitérCsornaCsepregZircinfrastruktúrainfrastrukturális fejlesztéstávvezeték

Hírlevél

Hirdetés