Az igénylők kétharmada használt lakásra, közel egyharmaduk építkezésre használja, az új építésű lakások vásárlásához 4 százalékuk kér támogatást.
A K&H bank felmérésében a 30-59 éves korosztály lakásvásárlási terveit vizsgálta. Az eredményekről Rajna Gábor, a K&H banki értékesítési hálózatért és a támogatásért felelős igazgatója számolt be.
Főleg a 30-as éveikben járók vennének lakást
A 30-as éveikben járók 22 százaléka biztosan vagy nagy valószínűséggel ingatlant vásárol a következő három évben, míg a teljes vizsgált korosztály esetében ez az arány 13 százalék. További 13 százalékot ad a bizonytalanok aránya, akik most ugyanannyi esélyt látnak a vásárlásra, mint arra, hogy nem vesznek lakást. Leginkább a lakásban élők (a megkérdezettek 20 százaléka) vagy a nem saját tulajdonú ingatlanban élők (22 százalék) tervezik a vásárlást.
Támaszkodnak a hitelre
A banki felmérés szerint az ingatlanvásárlást biztosan vagy nagy valószínűséggel tervezők számára fontos a hitel: a megkérdezettek 42 százaléka minimum fele arányban hitelből finanszírozná a lakásvételt. Mindössze 27 százalékos volt azoknak az aránya, akik kizárólag saját forrásból oldanák meg a vásárlást.
Egyre népszerűbb a CSOK
A K&H a felmérés mellett a lakástámogatás adatairól is beszámolt. A megújult CSOK bevezetésétől kezdve július elejéig a K&H Banknál az igényelt támogatások összege elérte a 4,2 milliárd forintot, ami közel 1700 igénylést jelent. Az igényelt támogatások átlagos összege mintegy 2,5 millió forint, az igénylők átlagéletkora pedig 36 év. A támogatások iránti igény hónapról hónapra növekszik, a júniusban benyújtott igénylések száma 47 százalékkal haladta meg a márciusban benyújtott igénylések számát.
A 10 millió forintos vissza nem térítendő CSOK támogatás a K&H-nál június végéig 1,4 milliárd forintot tett ki (a januárban bevezetett 10 millió forintos támogatás az összes igényelt CSOK-os támogatások mintegy 10 százaléka), az igényelt áfa-támogatás összege pedig meghaladta a 900 millió forintot. Az ügyfelek 65 százaléka használt lakás vásárláshoz igényelte a támogatást, míg 29 százalék lakásépítési célra, és mindössze 4 százalék igényelte új ingatlan vásárlásához.
Ugyanakkor világszerte is hiába keresünk olyan toronyépületet, mint amilyet a MOL megálmodott a BudaPartra. A kivitelező Market Építő vezérigazgatója az új városrészt létrehozó BudaPart beruházás különlegességeiről is átfogó képet adott.
Az 1200 négyzetméternyi irodaterülettel és 37 lakással felépült Edison Centert olyan zöld technológiákkal szerelték fel, mint a geotermikus hűtés-fűtési, vagy a légcserélő rendszer.
Az előző uniós ciklusban a Ginop keretében hét év alatt került be 3000 milliárd forint magyar a gazdaságba. Minden eddiginél nagyobb operatív program indul.