A globális felmelegedés és a zöld szempontok egyre innovatívabb megoldások felé sarkallják a klímákat tervező mérnököket, miközben a piac évente 10 százalékos növekedési rátát produkál.
A klímákat tekintve itt a jövő. Szélsőséges időjárási körülmények között is jól teljesítenek, miközben méretük és fogyasztásuk egyre csökken. Egy példa: az LG legújabb hőszivattyús klímaberendezése, a Multi V 5 január elsején kerül piaci forgalomba, s a külső és a belső hőmérsékletet, valamint a páratartalmat egyaránt folyamatosan monitorozza. Hatékonyan hűt és fűt: akár 48°C-ban is képes százszázalékos hűtési teljesítményt nyújtani, míg fűteni -25°C-ig tud. Korábbi verziójához képest mégis 23 százalékkal kisebb a helyigénye, és a tömege is 18 százalékkal csökkent. Okostelefon segítségével távolról is vezérelhető.
Hogy hogyan jutottunk el idáig? Az LG által szervezett sajtótájékoztatón Nagy Sándor József, az LG Electronics Magyar Kft. légkondicionáló és energetikai megoldások üzletágának értékesítési vezetője bemutatta a klímák piacára jellemző trendeket, melyek segítenek megérteni a folyamatot.
2012-ben a klímapiac globális mérete 98 milliárd dollár volt, 2018-ra azonban már 170 milliárd dollár körülire becsülik az összértékét. Ez azt jelenti, hogy átlagosan 10 százalékos növekedési rátával bír, ami három tényezőnek köszönhető elsősorban.
A fenti három indok miatt óriási tehát az igény az innovációra, az egyre hatékonyabb klímák kifejlesztésére, s azok elérhetővé tételére minél szélesebb körben.
Az említett átlag 10 százalékos piaci növekedési ráta ugyanakkor nem ugyanolyan mértékben tevődik össze a különböző termékekből. A tradicionális „vizes”, azaz folyadékhűtős rendszerek esetében 5-6%-os, míg a modernebb, direkt elpárologtatós rendszereknél 15%-os a növekedés (ide tartozik a Multi V 5 is). Amíg 2000-ben még a folyadékhűtős rendszerek tették ki a világon eladott klímarendszerek 80 százalékát, a tavalyi évre az arány kiegyenlítődött, jövőre pedig valószínűsíthető, hogy többségbe kerülnek majd a direkt elpárologtatós rendszerek. Magyarországra mindez még nem teljesen igaz, mi 3-5 éves lemaradásban vagyunk.
Az építőipar teljesítménye egy negyedik olyan tényező, ami természetesen szintén jelentősen befolyásolja a klímapiacot. Bár Magyarországon abszolútértékben az iparág még elmarad a korábban megszokott szinttől, idén már hónapról hónapra növekedést figyelhettünk meg, melyből az épületek építése különösen jelentős, s a lakásépítések száma is növekszik. Ezzel párhuzamosan sok helyen van szükség új klímaberendezés telepítésére.
Bár a multi V 5 nem elsősorban lakossági termék, egyre többször fordul elő, hogy a nagy családi házakban vagy a lakótömbökben is ilyen, több funkciós berendezést alkalmaznak, mivel a hűtést, a fűtést és a melegvízhasználatot is meg lehet oldani vele, ráadásul fűtés esetében hatékonyabb is lehet, mint egy gázkazán. A három helyett egy rendszer telepítése pedig azt eredményezi, hogy akár azonnal, de legkésőbb 1-2 éven belül megtérül a befektetés.
Mivel egy ilyen, mindent kiváltó rendszer telepítését már a tervezés szintjén figyelembe kell venni egy épületnél, az LG hangsúlyt helyez arra, hogy megfelelő képzést adjon: a IX. kerületi Könyves Kálmán körúton található épületében kivitelezők és beruházók számára egyaránt elérhető az LG Klíma Akadémia.
A 600 milliárd forintnyi tőkeforrást biztosító Baross Gábor Tőkeprogram a beruházási aktivitás növeléséhez, az energiahatékonyság javításához, zöld fejlesztések megvalósításához járul hozzá.
A 30 milliárd forintos beruházásban a körforgásos gazdaság európai innovációs- és kutatóközpontját hozzák létre, közel 20 ezer négyzetméteren.