A Nagyvállalati Beruházási Támogatás segítségével 60,2 milliárd összértékű, modern technológiát megvalósító projekt indul meg.
Közel 1200 új munkahelyet teremtve, mintegy 60 milliárd forintnyi beruházás jön létre a hazai nagyvállalatokat támogató program segítségével - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye. A Nagyvállalati Beruházási Támogatás eredményeit Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mutatta be sajtótájékoztatón.
A program azokat a hazai nagyvállalatokat segíti, amelyek nem részesülhetnek uniós pályázati forrásból. A tárcavezető nemzetgazdasági érdeknek nevezte, hogy ezek a cégek ne kerüljenek hátrányba.
A vissza nem térítendő támogatás feltétele, hogy a cég új munkahelyet teremtsen, és modern technológiát alkalmazzon. A program 2015-ben indult 3 milliárd forinttal, míg tavaly megötszörözve a keretet 15 milliárd forinttal támogatták a hazai nagyvállalatok kapacitásbővítő és munkahelyteremtő beruházásait. Ezt utólag 3 milliárddal megemelték a növekvő beruházási hajlandóság miatt.
Az érintett vállalatok legtöbbje új, innovatív, sok esetben a világ élvonalába tartozó technológiát vezetett be, jelentősen emelve ezzel az általuk előállított termékek hozzáadott értékét. Az új technológiák közül némelyik egész Közép-Kelet-Európában egyedülálló, ezért ezekkel a fejlesztésekkel a cégek erősíteni tudták beszállítói pozíciójukat, illetve exportképességüket.
2016. december végéig 35 támogatási döntés született, a több éven áthúzódó projekteket is figyelembe véve 24,3 milliárd forintnyi támogatásra vállalt a tárca kötelezettséget. Ezzel 60,2 milliárd forint összértékű nagyvállalati beruházás valósulhat meg.
„A forráskihelyezés kiegyenlítettségét mutatja, hogy minden megyében akadt olyan cég, melynek beruházását támogatásra érdemesnek találtuk a feldolgozóipar szinte minden ágában” – fogalmazott Varga Mihály.
A 600 milliárd forintnyi tőkeforrást biztosító Baross Gábor Tőkeprogram a beruházási aktivitás növeléséhez, az energiahatékonyság javításához, zöld fejlesztések megvalósításához járul hozzá.
A 30 milliárd forintos beruházásban a körforgásos gazdaság európai innovációs- és kutatóközpontját hozzák létre, közel 20 ezer négyzetméteren.