A Baumetall szakembere egy gigantikus kirakósjátékhoz hasonlította az asgabati reptérépület tetejének befedését, ami 15 ezer egyedi panelből állt össze.
A türkmén fővárosban, Asgabatban a hétvégén avatták fel a 2,3 milliárd dollárból épített grandiózus, sólyom alakú repteret. A tervlap.hu azt írja, a magyar Baumetall Design Kft. építészei tervezték az épület tető- és homlokzatburkolatát, de felelősséget vállaltak a reptér teljes külső megjelenésért is.
A solymászat hagyománya nagy múltra tekint vissza ebben az ázsiai országban, ez indokolta a reptér formaválasztását is. „A sólyom alakú főterminál mellett épült egy másik is szintén madár alakban, ez a türkmén elnök saját VIP-terminálja” – nyilatkozta a magyar cég vezetője, Barta Levente.
15 ezer panelből állt össze a sólyomszárny
Toldy Gábor, a cég műszaki igazgatója egy gigantikus méretű kirakósjáték megtervezéséhez és összerakásához hasonlította a reptérépület tetejének befedését. Az íveltség miatt ugyanis összesen 15 ezer egyedi méretű és geometriájú panelt terveztek be a szerkezetbe. Az elemeket német vállalatok gyártották magyarok vezetésével, a türkmén kapcsolat pedig egy német partnercégen keresztül jött létre.
A terminál kapacitása százszorosa a korábbi repülőtérnek. Ezt a túlméretezést részben az indokolja, hogy 2017-ben itt kerül sor az Ázsiai Játékok eseményeire (AIMAG). Ugyanakkor hosszú távú cél, hogy a turizmust megerősítik, aminek részeként szeretnék tranzitállomássá tenni Aşgabatot Kína felé.
A játékokra épülő lószobor is a magyar cég munkája lesz
Az egy év múlva esedékes Ázsiai Játékokra készülő országban a magyar cég részt vesz az olimpiai stadion munkálataiban is, ott az aréna tetejére kerülő lószobor építésén dolgoznak.
A magyar Baumetall Design Kft. honlapja szerint elsősorban az épületburok kialakításban érdekelt, tervezői, gyártói és kivitelezői oldalon egyaránt. A 2014-ben alapított, budapesti székhelyű cég legutóbbi éves nettó árbevétele 653 millió forint volt.
Újabb 2 millió köbméternyi föld megmozgatása a feladat; a korábbi tapasztalat sokat ér, de ez a munka egészen más paraméterekkel bír.
A közműépítések előkészítésében új dimenziókat nyitó talajradarról és az első BIM-es alapon megvalósuló hazai KEHOP-os vízminőség fejlesztési projektről is beszélgettünk Szabadics Rolanddal a Contech Építésügyi Konferencián, amelyhez a magyar cég számos értékes elemmel hozzájárult.