Megnyílt az ágazat legrangosabb hazai elismerésének számító Építőipari Nívódíj idei pályázata.
Az immár 18 éves Építőipari Nívódíj pályázatát idén tíz szervezet írta ki, a résztvevőknek összesen kilenc kategóriában lehet nevezni a 2014. január 1. és 2016. december 1. között átadott beruházásokkal.
A felhívásban az áll, a kiíró szervezetek a hazai építőipari szakma meghatározó részét képezik, az általuk évente odaítélt díj emiatt kiemelkedő szakmai elismerésnek számít, amit valóban a „szakma adományoz a szakmának.”
Az 1999-ben alapított díj alapvető célja, hogy az építőipar minél több szereplőjére ráirányítsa a figyelmet, emiatt az építtető, a tervező, a generálkivitelező, a lebonyolító valamint a három legjelentősebb alvállalkozó a megnevezését is elvárják a pályázóktól, hogy siker esetén valamennyien felkerülhessenek a nívódíjat megörökítő táblára. Az ágazat minél teljesebb lefedését az is szolgálja, hogy a bíráló zsűriben valamennyi szakterület képviselteti magát a kiíró szervezetek delegáltjai által.
A bírálat szempontjai:
Hollay Pál az Építőipari Nívódíj Bíráló Bizottságának titkára a magyarepitok.hu-nak arról is beszámolt, hogy számukra az építőipar összes ágazata fontos, miután egy jól kivitelezett szennyvízgazdálkodási beruházás ugyanolyan értékes lehet, mint egy kimagasló építészeti értékkel kivitelezett épület. Ezt tükrözi a kategóriák szerteágazó volta is.
A titkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a sikeres beruházások főszereplői nem minden esetben élnek a pályázati lehetőséggel, holott egy nívódíj elismerése a szakmai elismerés mellett komoly referenciát is jelent a díjazottaknak. Ennek részben az is lehet az oka, hogy csak a már legalább egy éve befejezett (így kész állapotukban is bizonyított) projekteket várják, így az érintettek ilyenkor már javában egy másik munkán dolgoznak, és arra összpontosítanak. Mindezek miatt igyekeznek a lehető legszélesebb körben hirdetni az Építőipari Nívódíj pályázati lehetőségét.
Részletes tájékoztatás és letölthető jelentkezési lap az Építőipari Mesterdíj Alapítvány honlapján érhető el. Beadási határidő: 2017. szeptember 15., péntek 16 óra.
A kiíró szervezetek:
A különböző építményekkel az alábbi kategóriákban lehet pályázni:
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.