Mutatjuk, hogy pontosan milyen beruházásokra igényelhető a vissza nem térítendő támogatás. Az ÉVOSZ szakmai segítséget nyújt a hatékony pályázáshoz.
Megnyílt a hazai építőipari kkv-k számára kiírt fejlesztési keret – derült ki a Magyar Idők cikkéből. Az ágazat és a nemzetgazdasági minisztérium között létrejött megállapodás után bejelentett 20 milliárd forintos programban a kis és középvállalkozások legalább 50 millió, legfeljebb egymilliárd forintra pályázhatnak vissza nem térítendő támogatásként.
A támogatás igénylésének feltételeiről ezen a linken lehet tájékozódni. A dokumentumból kiderül, az előirányzat terhére az alábbi tevékenységek támogathatók:
A jelenleg 20-249 főt foglalkoztató vállalkozásoknak szóló program még februárban megnyílik a 10-20 fős cégek előtt is, és ugyanettől az időponttól lesz elérhető a pályázat a mérnöki szolgáltatásokat nyújtó vállalkozásoknak is.
Szintén még ebben a hónapban várható, hogy úgy módosítják a nagyvállalati beruházási támogatási programot, hogy az építőipari kivitelező vállalkozások is pályázhassanak rá.
Az összesen 20 milliárd forintos, 2020-ig szóló keretből nyolcmilliárd forint van előirányozva erre az évre. Ennek megfelelően a Magyar Közlönyben pénteken megjelent korányhatározat többek közt 8 milliárd forintot csoportosított az építőipar technológiai korszerűsítésére és hatékonyságának növelésére.
A cikkből az is kiderül, az előző hó végén megnyílt keretről százas nagyságrendben érdeklődtek eddig az ÉVOSZ információ szerint, illetve az első kérelmek már be is érkeztek a pályázatra. Koji László a szervezet elnöke óriási eredménynek jelölte meg, hogy ilyen hamar, két hónappal a megállapodást követően már megjelent a felhívás.
„Bár korai még erről nyilatkozni, elképzelhetőnek tartom, hogy ha olyan nagy lesz az érdeklődés, bővítik majd az elérhető forrásokat” – tette hozzá Koji László, aki fontosnak nevezte, hogy a kkv-k mellett a nagyobb cégek is pályázhatnak eszközök, gépek, fejlesztési szoftverek vásárlására.
Az elnök azt is kifejtette, az ÉVOSZ szakmai segítséget nyújt az ezt igénylők vállalkozásoknak annak érdekében, hogy minél hatékonyabban tudjanak pályázni.
A nyugatról átvett képzési formák és a legújabb eszközök biztosítása mellett gyökeres szemléletváltás, és a szakma megbecsülésének a helyreállítása a célja a Bayer Construct Zrt., a KÉSZ Csoport, valamint a Market Építő Zrt. által létrehozott Tudásépítő-Team Ágazati Képzőközpontnak.
Közel félmillió fő dolgozik az építőiparban, mely az ország termelési értékének 12 százalékát adja.