Idén 300 milliárdra rúg zsebszerződések értéke, ami 80 milliárdos állami bevételkiesést okoz az ÉVOSZ számításai szerint.
Nyilatkozatban reagált az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) a kormány által csütörtökön bejelentett gazdaságvédelmi akciótervre. A 13+1 intézkedésből álló csomag egyik legjelentősebb eleme építőipari szempontból, hogy a használt lakóingatlanok bővítésénél, átépítésénél vagy felújításánál ötmillió forintos ÁFA-visszatérítés vehető igénybe a kistelepülésen. A kedvezmény azokban a helységekben vehető igénybe, ahol a falusi CSOK is kérhető, ez összesen 2486 települést jelent a portfolio.hu szerint.
A lakásfelújítások áfakedvezménnyel történő támogatását korábban többször is szorgalmazó ÉVOSZ a reagálásában leszögezi, a döntés a tisztességes vállalkozások piaci helyzetét erősíti. „Érdekeltté teszi a megrendelőt és az építési vállalkozókat egyaránt, hogy írásban szerződjenek, tételes költségvetés és műszaki tartalom alapján dolgozzanak, legálisan, számlákon keresztül mozogjanak a pénzek” – áll a közleményben.
„A megbízhatóság, a számonkérhetőség, a valós teljesítések szerinti kifizetések jellemzővé válhatnak a lakásfelújítás piacán.”
Az ÉVOSZ számításai szerint ez évben mintegy 300 milliárd Ft érték lehet a szóbeli megállapodások, „zsebszerződések” értéke, ami az állami költségvetést mintegy 80 milliárd Ft ÁFA bevételtől foszthatja meg.
A közlemény azt is leszögezi, hogy az ÉVOSZ lakásfelújítási ÁFA-visszaigénylési javaslatának kormányzati befogadása valamennyi érintett fél számára előnyös. „Az építésgazdaságon belül közvetlenül a mikro- és kisvállalkozásokat hozza helyzetbe, közvetetten pedig az egész ágazat jogszerűbb működésére pozitívan hat.”
A támogatásból többek közt egy 18 millió forint értékű ultrahang készüléket szereztek be, mellyel egyre komplexebb veleszületett szívfejlődési rendellenességeket tudnak vizsgálni.
Az idei Szabadics Ride Company Challengen nemzetközi licensszel rendelkező csapat is részt vesz, mellyel támogatói megállapodást köt az építőipari cég.