Idén 300 milliárdra rúg zsebszerződések értéke, ami 80 milliárdos állami bevételkiesést okoz az ÉVOSZ számításai szerint.
Nyilatkozatban reagált az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) a kormány által csütörtökön bejelentett gazdaságvédelmi akciótervre. A 13+1 intézkedésből álló csomag egyik legjelentősebb eleme építőipari szempontból, hogy a használt lakóingatlanok bővítésénél, átépítésénél vagy felújításánál ötmillió forintos ÁFA-visszatérítés vehető igénybe a kistelepülésen. A kedvezmény azokban a helységekben vehető igénybe, ahol a falusi CSOK is kérhető, ez összesen 2486 települést jelent a portfolio.hu szerint.
A lakásfelújítások áfakedvezménnyel történő támogatását korábban többször is szorgalmazó ÉVOSZ a reagálásában leszögezi, a döntés a tisztességes vállalkozások piaci helyzetét erősíti. „Érdekeltté teszi a megrendelőt és az építési vállalkozókat egyaránt, hogy írásban szerződjenek, tételes költségvetés és műszaki tartalom alapján dolgozzanak, legálisan, számlákon keresztül mozogjanak a pénzek” – áll a közleményben.
„A megbízhatóság, a számonkérhetőség, a valós teljesítések szerinti kifizetések jellemzővé válhatnak a lakásfelújítás piacán.”
Az ÉVOSZ számításai szerint ez évben mintegy 300 milliárd Ft érték lehet a szóbeli megállapodások, „zsebszerződések” értéke, ami az állami költségvetést mintegy 80 milliárd Ft ÁFA bevételtől foszthatja meg.
A közlemény azt is leszögezi, hogy az ÉVOSZ lakásfelújítási ÁFA-visszaigénylési javaslatának kormányzati befogadása valamennyi érintett fél számára előnyös. „Az építésgazdaságon belül közvetlenül a mikro- és kisvállalkozásokat hozza helyzetbe, közvetetten pedig az egész ágazat jogszerűbb működésére pozitívan hat.”
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.