Az A-Híd Zrt. támogatásával kapott műemléki restaurációt a Komárom megyei Kisbér 230 éves műalkotása.
A Batthyány-családhoz sok szálon kötődő Kisbéren folytatta idén hosszú évekre visszanyúló hagyományát az A-Híd Zrt., miszerint minden évben restaurálnak a történelmi Magyarország területén egy magyar településen egy Nepomunki Szent János-szobrot. Ugyan idén a koronavírus miatt a megújult szobor első leleplezésének hagyományosan otthont adó eseményt, a Hídépítők Napját nem tudták megtartani megszokott időpontjában, a szobor felújítását 2020-ban is elvégezték. Vasárnap katolikus szentmisével egybekötve foglalta el méltó helyét a Komárom-Esztergom megyei településen.
A közép-európai szent a 14. században élt, a hidak és a hídépítők védőszentjeként fontos szimbóluma az ágazatnak. Mint a Beer Miklós püspök által celebrált mise utáni szoboravatáson elhangzott: Kisbéren 1770 körül készült el műemléki védettségű szobra.
Riez Gyula, a Batthyány Műemlékegyüttes Védelmében Alapítvány kuratóriumi elnöke itt elmondta: az arisztokrata család a 17. és 18. században minden birtokán emeltetett szobrot Szent Jánosnak.
A kisbéri műalkotás állapota sajnálatos módon a modern korra leromlott, így amikor Dombóvári Éván, az A-Híd PR- és marketingvezetőjén keresztül kapcsolatba került Sal László vezérigazgatóval, aki nyitott volt a szobor céges támogatásból való felújítására, az alapítvány régi álma válhatott valóra. Riez Gyula beszéde végeztével megköszönte a szobor felújításában közreműködők támogatását.
Sal László, a restaurációt finanszírozó A-Híd Zrt. vezérigazgatója kifejtette: a cég 2013-ban restauráltatta az első Nepomuki szobrot, melyet az Egri Hittudományi Főiskolától kapott ajándékba, amit saját székházának udvarán helyezett el. Ezt követte Óbuda, Soroksár, Gödöllő, Csömör, valamint a felvidéki Tornalja Nepomuki szobrainak restaurálása.
Visszaemlékezett: 2018-ban érkezett kisbéri megkeresés a helybeli Nepomuki János-szobor felújítására. Elmondta: mivel a közeli új komáromi hídon dolgozik az A-Hídhoz tartozó Hídépítő Zrt. (a Duna új átkelőjét hamarosan át is adják), gyakran erre járva visszaemlékezett a kisbéri szobor restaurálására vonatkozó lehetőségre.
„Ennek nagy örömmel feleltünk meg és vagyunk most itt” – emelte ki, majd hozzátette: az a példa, amit Nepomuki Szent János mutat, hogy amit megfogad az ember azt teljesítse is, ez a cég hitvallása is.
„Mi hidakat építünk, ez talán a legkiemeledőbb mérnöki teljesítmények közé tartozik” – mutatott rá. Több száz szobor vár még felújításra és az A-Híd szeretné folytatni ezt a cég által vállalt restaurációjukat: ahogyan jelentős számú közbeszerzésen indulnak úgy gondolják vissza is kell adniuk.
„Visszaadunk a szobrok felújításával, visszaadunk a sportban – kajak-kenu, vízilabda támogatásával – visszaadunk a társadalomnak: állami gondozottak felnőttkorban az életben való eligazodását segítjük”
– foglalta össze a vezérigazgató.
Sinkovicz Zoltán polgármester kiemelte: nagy örömére szolgál, hogy Kisbér értékei bővülhettek a szobor megújulásával.
A szobor felújítása nagy örömmel vett ajándék volt a város részéről, aminek megvalósulásához kellett egy Kisbér értékei iránt elhivatott alapítvány, egy gáláns szponzor – mecénás, valamint a kedvező döntés is
– hangsúlyozta.
A városvezető ezután kitért még arra is, hogy a szobor megújulása jól illeszkedik többek között azokhoz a beruházásokhoz, melyekben Kisbér katolikus templomának homlokzatát is újjáéleszthetik állami és egyházmegyei forrásból, illetve a plébánia épületét is fejlesztik, valamint előkészítik a templom környezetének teljes újjáélesztését is. Emellett további korábbi és a jövőben megvalósuló projektekre is kitért még.
„A Szent János téren Kisbér egy újabb nevezetességgel gazdagodott a felújított, immár régi fényében ragyogó Nepomuki Szent János-szoborral, ezt minden látogató figyelmébe fogom ajánlani” – mondta el, majd személyesen megköszönte a támogató A-Híd Zrt. és Sal László vezérigazgató, illetve a Batthyány Alapítvány és elnöke, Riez Gyula közreműködését is a restauráció megvalósításában. Kitért a restaurátor alapos munkájára és köszönetet mondott Beer Miklós püspöknek is a megtisztelő jelenlétért, illetve a szobor megáldásáért is.
Az esemény a szobor ünnepélyes felszentelésével, vasárnapi ebéddel, majd a folyamatosan szépülő város bejárásával zárult.
Lendület, megújulás és a korábbi értékek megőrzése vezérelte a SZABADICS Group új arculatát.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.