Az idei 4000 milliárd forintos forgalmával is húzóágazat maradt az építőipar, mely az ÉVOSZ elnöke szerint máris érzékeli a lakásáfa visszacsökkentését.
Az építőipar jövőre, az első negyedév végére várhatóan megkezdheti a már előkészített, de a járvány miatt elhalasztott beruházásokat - hívta fel a figyelmet az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke kedden reggel az M1 aktuális csatornán. Koji László szerint az állam elindíthatja a következő uniós költségvetési ciklus forrásaiból a beruházásokat, továbbá az államilag támogatott felújítások is lökést adhatnak az ágazatnak.
A szövetség elnöke szerint a lakásépítések áfájának visszacsökkentése 5 százalékra komoly ösztönző az állam részéről, szerinte az építőipar már érzékeli is a lépés élénkítő hatását.
A felújítási támogatás fontosságáról beszélve Koji László elmondta,
örülnek ennek a lépésnek, hiszen az építőipar az elmúlt évek kiemelkedő teljesítménye mellett sem volt képes behozni az előző válság idején keletkezett elmaradásokat az ingatlanok állagának javítása területén.
Az ÉVOSZ elnöke úgy fogalmazott: az állami lépések után most az ágazaton van a sor, a kapacitásokat bővíteni kell, saját beruházásokra van szükség, és közben a kollégák képzése is elengedhetetlen.
Komolyabb feszültségek a kereslet és a kapacitás között főképp Budapesten és az agglomerációban vannak - mondta, utalva arra, hogy a járvány miatti csúszások is főként a fővárosban és környékén voltak tapasztalhatók.
Koji László arra is kitért, hogy az építőipar az idei évre várható 4000 milliárd forintos termelésével húzóágazatnak számít, bár ez a teljesítmény a tavalyi nagyon magas, 4430 milliárdos bázisnál 11 százalékkal alacsonyabb. Fontos eredménynek nevezte, hogy az ágazatban a járvány ellenére sikerült a munkaerő létszámát fenntartani.
A KÉSZ Csoport versennyel népszerűsíti az építőmérnök-szakmát.
Az azt megelőző hónapok visszafogottabb forgalma után már január végén élénkebb megrendelői aktivitással szembesült az egyre népszerűbb zsalutechnológiai innovációkat kínáló MEVA, azonban a cég vezetője egyelőre még nem érzi a trend elég jelentős fordulatát. A tendencia Botta-Dukát Mihály szerint néhány vidéken induló, jellemzően nem klasszikus magasépítési projektnek köszönhető, de az építőipar egyes szegmenseiben még inkább a kivárás jellemző.
A Leier megoldása megmutatja, mekkora költséggel számolhatunk egy előregyártott elemekből készülő, szerkezetkész ház esetén.