A magyar tulajdonú építőipari cég egy alig több mint fél év alatt elkészült, 1600 négyzetméteres üzemcsarnokkal lépett előre.
Kiskunhalason hétfőn délelőtt átadták a Merkbau Zrt. újonnan épített nyílászáró üzemét. Az eseményen felszólalt Szijjártó Péter külügyminiszter, valamint Bányai Gábor országgyűlési képviselő.
A beruházásnak köszönhetően a nemrég 30 éves szülinapját ünneplő vállalat a nyílászárógyártást egy nagyobb telephelyre viszi át, ahol idén el is kezdődhet a termelés.
Az üzemben évente 6-7 ezer darab - műanyag, illetve alumínium - nyílászáró készülhet, mintegy 600-700 millió forint értékben, lakossági és ipari megrendelésre. A kis sorozatgyártás mellett egyedi igények kielégítésére alkalmas gyárban 15-20 munkatárssal indul a termelés, a dolgozói létszám a megrendelésektől függően tovább emelkedhet.
Az alig több mint fél év alatt elkészült, 1600 négyzetméteres üzemcsarnokhoz egy 50 kWh-ás napelemes rendszer kapcsolódik, mely az energiaigény jelentős részét kielégíti - derült ki az átadón.
A Merkbau 580 millió forintos beruházását több mint 287 millió forint költségvetési forrás támogatta. A hétfői eseményen Szijjártó Péter hangsúlyozta,
a Merkbau Zrt. a Dél-Alföld meghatározó építőipari vállalkozása, amely a bezárkózás, a leépítés helyett fejlesztésekbe kezdett.
"A beruházás a cég 350 dolgozójának a munkahelyét biztosítja hosszú távon" - tette hozzá.
Merényi Jakab, az Igazgatóság elnöke felidézte, tavaly tavasszal, a járvány kezdetén úgy tűnt, újra el kell halasztaniuk a nyílászáró-üzem régóta tervezett építését. A versenyképesség-növelő támogatási program azonban lehetővé tette a fejlesztést, amely a harmincéves cég történetében a leggyorsabban elkészült beruházás volt. Hangsúlyozta,
a pozitív támogatási döntés után két héttel a teljes összeget átutalta az állam, ilyen gyorsaságot még nem tapasztalt a cég. A kivitelezést pár nappal később el is tudták kezdeni.
Az új üzemről szólva elmondta, a saját építőipari kivitelezési igényeik mellett szeretnék a környékbeli projektek igényeit is kielégíteni. Kiemelte, a gyártási folyamat minden fázisa helyben valósulhat meg: "A profilok terv szerinti méretre szabásától, azok hegesztésén, a vasalatok beszerelésén és az üvegezésen keresztül, egészen a késztermékek csomagolásáig."
Az MTI által közzétett sajtóhír arra is kitér, hogy az 1990-ben alapított, magyar magántulajdonú Merkbau Zrt. tavaly szeptember 1-jével alakult részvénytársasággá. A társaság az építőipari kivitelezés mellett szerszám-, szerszámgép, valamint építőanyag-kereskedelemmel foglalkozik.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a 318 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozás 2019-ben 29 milliárd, a tavalyi év első nyolc hónapjában 14,2 milliárd forint nettó árbevételt ért el. A cég adózott eredménye 2019-ben 2,481 milliárd, 2020 első nyolc hónapjában 497 millió forint volt.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.