A Bayer Construct tulajdonában levő Kvarchomok Kft. kavics- és homokbányái kizárólag a magyar piacot szolgálják ki nyersanyaggal.
Az 1990-ben alapított, magyar tulajdonú Kvarchomok Kft. nyerte el húsz évre a Kiskunlacháza és Délegyháza környékén elhelyezkedő, összesen négy kavics- és homokbánya kitermelési jogát. A Kvarchomok Kft-t tavaly vásárolta fel a magyar tulajdonú Bayer Construct építőipari vállalatcsoport. Az akvizíció illeszkedik a vállalat stratégiájába, melynek célja, hogy hazánkban egyedülálló módon a teljes építőipari-ingatlanfejlesztési értékláncot egy kézben tartsa és fedje le.
A cégcsoport közleményéből az is kiderült, hogy a Kvarchomok Kft. a szükséges engedélyek megszerzését és a megfelelő előkészítést követően a lehető leghamarabb – tervezetten jövő tavasszal – megkezdi a kitermelést.
A vállalat az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében azt is jelezte:
célja az építőipari nyersanyaghiány és az elszálló alapanyagárak mérséklése.
A Kvarchomok Kft. már üzemeltetett és a kitermelést a későbbiekben megkezdő bányái kizárólag a magyar piacot szolgálják ki nyersanyaggal, így enyhítve a jelenlegi hiányt és mérsékelve az elszálló alapanyagárakat, ezáltal pedig közvetve csökkentve ezek ingatlanpiacra kifejtett árfelhajtó hatását.
Az építőipari alapanyagok drágulása miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) még az előző hónapban hozott létre vizsgálócsoportot. Közleményükben felvetették, hogy versenyellenes egyezkedések is okozhatnak szokatlan mértékű áremelkedést. Az ellenőrzésbe később a fogyasztóvédelem is bekapcsolódott, a kormány pedig az építőanyagok bányászatát és kivitelét érintő szabályokról döntött a héten. Csütörtökön az egyik legnagyobb belföldi gyártó, a Mapei Kft. bejelentette, hogy a kivitel korlátozásával igyekszik a belföldi igényeknek megfelelni.
A Kvarchomok Kft. jelentős tapasztalatokkal rendelkezik az építőipari nyersanyag előállítás területén. A cég több mint harminc éve termel Sóskúton az átlagnál magasabb minőségű, nagy biológiai és kémiai tisztaságú építési homokot. A sóskúti homokbánya speciális nyersanyag-kitermelő kapacitása eléri az évi 90 ezer tonnát, míg a szárított késztermék kapacitása a 70 ezer tonnát. A Bayer Construct célja, hogy a meglévő kapacitás volumenét 2021 végére legalább ötszörösére növelje.
A sóskúti bánya késztermékeinek száma meghaladja majd a negyvenet, a vizsgálatukra saját laboratórium szolgál.
Mivel a kitermelt anyag kémiai és fizikai tulajdonságai nem szokványosak, komoly előkészületek szükségesek a kitermelési és feldolgozási technológiák kialakításához, amely kapcsán több nyugat-európai szakértő cég mérnökeivel dolgozik közösen a cégcsoport.
A Kvarchomok Bányászati és Feldolgozó Kft. a kisebb cégek közé tartozik a tavalyi 921 millió forintos árbevételével és 174 millió forintos adózott eredményével.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.