Munkácsy-díjas és Prima Primissima díjra jelölt, elismert alkotók és fiatal művészek is részt vettek az A-Híd Zrt. és a Magyar Kultúra Egyesület által szervezett projektlátogatáson, ahol az alkotók közvetlenül is betekintést nyerhettek a történelmi hídszerkezet felújításába. A Lánchídon gyűjtött élmények nyomán készülő műveket jövő tavasszal mutathatják be a nagyközönségnek.
Évek óta együttműködik az A-Híd Zrt. a Magyar Kultúra Egyesülettel, 2016 óta vállalati főtámogatóként van jelen a civil szervezet Stefánia Szoborparkban megrendezett tárlatain. A kortárs magyar szobrászművészet összes, hagyományos és kísérletező irányzatát felvonultató kiállítássorozat mostanra hagyománnyá vált, és félévente újul meg.
A Magyar Kultúra Egyesület, az Honvéd Kulturális Központ és az A-Híd Zrt. összefogásával megvalósuló szabadtéri tárlatok azért váltak hiánypótlóvá, mert míg a helyigénnyel és a szállítással járó kihívások miatt a szobrászoknak gyakran csak kisplasztikák bemutatására van lehetőségük, a Stefánia Szoborparkban zsűri által kiválasztott köztéri szobraikat is meg tudja tekinteni a közönség.
Itt, a 2021-es őszi tárlat megnyitóján az A-Híd Zrt. vezérigazgatója, Sal László személyesen hívta meg a művészeket, hogy látogassanak ki a Lánchíd felújítására, hiszen oly sok a közös pont a két terület között: mindannyian fémmel és kővel dolgozva, szerkezetekkel formálják a teret.
Az építőipari nagyvállalat ráadásul – a sport szponzoráció mellett – a művészetet is támogatja, társadalmi felelősségvállalási programja keretében pedig 2013 óta évről-évre restauráltatja a hidak és hídépítők védőszentje, Nepomuki Szent János szobrait.
A cégvezető a bejáráson is részt vett, a látogatókat viszont – egy, a híd történetéről és a mostani rekonstrukcióról szóló előadás megtartása után – már Varga Balázs projektvezető kalauzolta a Lánchídon, közvetlen betekintést adva a munkálatokba. A művészeknek lehetőségük nyílt arra is, hogy a munkálatok sűrűjébe, a híd közepére besétálva vagy a függesztett állványzatra lemászva gyűjtsenek inspirációt, közvetlen közelről is megtekintsék a szerkezetet, és választ kapjanak felmerülő kérdéseikre.
Barabás Márton Munkácsy-díjas képzőművész, festő és szobrászművész már a projektlátogatáson arról beszélt: reméli, a látogatás néhány emlékezetes művet eredményez majd, ő például síkplasztikát tervez majd készíteni. Az idén a magyar képzőművészet kategóriájában Prima Primissima díjra jelölt alkotó a hídfelújítás és a művészet összekapcsolódásának apropóján azt is megosztotta: oldalági rokonságban van Barabás Miklóssal, aki a Lánchíd alapkőletételéről szóló híres akvarellt készítette.
A látogatáson részt vett Szőcs Miklós TUI Munkácsy-díjas és 2021-ben szintén a Prima Primissima díj jelöltjei között szereplő szobrászművész is, aki felidézte: két nagy munkája van készülőben, „A bölcsek tanácsa” címet viselő alkotás architektonikus, szigorúan szimmetrikus és geometrikus szerkesztettségében kétségtelen hasonlóságot mutat a hídszerkezettel; ezért számára nagy élmény volt ezt „kvázi nagyban látni”.
Varga-Amár László Munkácsy-díjas festőművész élményeiről a kirándulás után azt írta: „A szervezők jóvoltából belepréselhettem egy érzelmi, szellemi, és fizikai szempontból is meghatározó élményt az életembe, a megújuló Lánchíd bejárását. Köszönöm a lehetőséget. Nagy élmény volt, és már a fejemben van az elkészítendő szobor, sőt talán festmény is.”
Sztrákos László szobrászművész szerint is köszönet illet mindenkit, aki lehetővé tette, hogy láthassa feltárt állapotban láthassa a Lánchidat. „Úgy éreztem, mintha ablak nyílt volna az időben és átéltem egy csodálatos időutazást. Átéreztem a munkások küzdelmét az acéllal és a kővel, hogy a szellemet minél hűebben adják vissza – éppúgy, mint a szobrászok –, és az örömét és büszkeségét, amikor elkészült a nagy mű. A történelmi időkről nem is beszélve. Mi mindent láthatott és hallhatott az évszázadok folyamán. Meg is ihletett ez a látogatás. A szobor címe is megvan: ’Kapcsolódások’. Jövő májusban talán láthatná a nagyérdemű.”
Klacsmann Péter, a kiállításokat szervező Magyar Kultúra Egyesület elnöke, a Stefánia Szoborpark kurátora megerősítette: szándékuk az, hogy a Lánchídhoz kapcsolódó alkotások már a Stefánia Szoborpark jövő tavaszi tárlatán, májusban pedig azokat a kisebb munkákat is bemutassák, amelyek a látogatás élménye nyomán születnek.
Többek közt humuszdomb biztosítja a zajcsökkentést, és a hulladékhő újrahasznosítása csökkenti a környezetterhelést a WLP újabb épületében.
Pályázatot írtak ki a leégett nagykátai Váci Mihály Katolikus Általános Iskola tervezésére.