A technológia révén a bonyolult geometriai formák költséghatékonyabban hozhatók létre, mint a hagyományos módszerekkel.
2022 júliusában új fejezet kezdődött a PERI SE számára, ugyanis befektetőtársával, a Sika AG vállalattal együtt részesedést szerzett a világ első robottal támogatott, zsaluzás nélküli vasbeton technológiát kínáló startup cégben, a Mesh AG-ben.
Az úgynevezett MESH technológia lehetővé teszi, hogy
automatizált gyártási folyamattal egyedi formájú vagy íves betonacél hálókat készítsenek. Ez az eljárás korábban csak költséges és kézi megoldással volt elképzelhető. A technológia révén ezek a bonyolult geometriai formák költséghatékonyabban hozhatók létre, mint a hagyományos módszerekkel.
Az így kialakított 3D acélhálós szerkezet zsaluzatként és vasalatként is szolgál, melyet egy speciális betonkeverékkel töltenek fel, zsaluzat felhasználása nélkül.
A MESH technológia egyrészt egyedi betonszerkezetekhez, valamint bonyolult építészeti formák előállításához használható, másrészt lehetővé teszi a hagyományos betonszerkezetek optimalizálását és anyagtakarékos megvalósítását.
Az új építési technológiát az ETH Zürich (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) tíz év intenzív kutatás során fejlesztette ki. 2018-ban a technológiai áttörést a zürichi DFAB HOUSE íves betonfalának robot segítségével történő elkészítése hozta meg.
A technológia ipari építési folyamatba történő integrálása 2019 óta folyik, a PERI és a Sika együttműködésében. Ezt követte a MESH AG, a zürichi székhelyű ETH vállalat alapításában.
"Örülünk, hogy olyan neves partnerekkel működhetünk együtt, mint a Sika AG és az ETH Zurich" - mondta Thomas Imbacher, a PERI SE innovációért és marketingért felelős ügyvezető igazgatója.
„A MESH technológia még mindig új technológia, amelyet az elmúlt években együtt vittünk előre. Hiszünk a betonépítés különböző területein rejlő lehetőségekben, és hosszú távon támogatjuk ennek az építési technológiának a közös fejlesztését. Nagyon izgatottan várjuk, hogy ügyfeleinkkel és partnereinkkel együtt dolgozzuk ki a rendszer különböző felhasználási lehetőségeit."
Philippe Jost, a Sika vezetője a következőt nyilatkozta: "A digitalizáció és az automatizáció egyre fontosabbá válik az építőiparban. Az innovatív technológiák lehetővé teszik az építőipar produktivitásának növelését, és új, egyedi tervezési lehetőségeket nyitnak meg az építészek számára. A Mesh AG-vel és a PERI-vel való együttműködésünk révén egy új olyan típusú építési eljárás valósítható meg a piacon, amely lehetővé teszi bonyolult geometriai formák előállítását, és költséghatékonyabb, mint a hagyományos módszerek. Ebből ügyfeleink és az egész építőipar egyaránt profitálnak majd a jövőben."
Ammar Mirjan, a Mesh AG vezérigazgatója kifejtette: "Örülünk és büszkék vagyunk arra, hogy a PERI-vel és a Sika-val közösen megalapozhatjuk a MESH építési technológiát az építőiparban. A termék iránti elkötelezettségünk és befektetésünk jól jelzi a technológiánkban rejlő hatalmas lehetőségeket a nagyobb formaszabadság, a fenntarthatóság és a hatékonyság növelése terén. Különböző szakterületeink ideálisan kiegészítik egymást, és várjuk a partnerségben rejlő lehetőségeket."
A PERI-ről:
2021-ben 1.614 millió eurós árbevételével a PERI a világ egyik legnagyobb nemzetközi zsalu- és állványrendszer gyártója és beszállítója. A németországi Weissenhorn központú, családi vállalkozás innovatív zsaluzati és állványzati rendszerekkel, valamint a hozzájuk kapcsolódó átfogó szolgáltatásokkal szolgálja ki ügyfeleit hozzávetőleg 9.100 alkalmazottal, több mint 60 leányvállalattal és jóval több mint 160 raktárhellyel.
A Sikáról:
A Sika egy speciális vegyipari vállalat, mely vezető szerepet tölt be az építőipar és az autóiparban használatos ragasztó, tömítő, rezgéscsillapító anyagok, valamint megerősítésre és védelemre szolgáló termékek fejlesztésében és gyártásában. A Sika globális vállalat, mely 101 országban lévő leányvállalattal és több mint 300 gyárral rendelkezik. A Sika több mint 27.000 embert foglalkoztat, és a 2021-es pénzügyi évben 9,3 milliárd svájci frank árbevételt ért el.
A MESH-ről:
A MESH AG robotizált gyártási folyamatokat fejleszt, melyek nagyobb hatékonyságot, fenntarthatóságot és tervezési szabadságot tesznek lehetővé az építőiparban. A MESH AG az ETH Zürich alapításában működik, 2022 óta.
www.mesh.ch
A támogatásból többek közt egy 18 millió forint értékű ultrahang készüléket szereztek be, mellyel egyre komplexebb veleszületett szívfejlődési rendellenességeket tudnak vizsgálni.
Az idei Szabadics Ride Company Challengen nemzetközi licensszel rendelkező csapat is részt vesz, mellyel támogatói megállapodást köt az építőipari cég.