Felkerült a 2023-ban elnyert Építőipari Nívódíj táblája az újjáépült Dunamelléki Református Egyházkerület Székháza és Konferencia Központja épületére.
2023-ban nyert el Építőipari Nívódíjat Középület/szakrális kategóriában a LATEREX Építő Zrt. generálkivitelezésében felújított Ráday Ház, a Dunamelléki Református Egyházkerület Székháza és Konferencia Központja. A korábbi épületen 2019 januárjában emlékezetes és tragikus tűz ütött ki, ezután vált szükségessé felújítása, átalakítása és új kollégiumi szárny építése. Az létesítmény összetett funkciójú: itt működik az egyházkerület Püspöki Hivatala, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara és Kollégiuma, a Ráday Gyűjtemény Könyvtára és Levéltára, valamint a Biblia Világa Múzeum is.
Az Építőipari Nívódíj Bíráló Bizottság szakmai méltatásában úgy fogalmaz: az épület egészét az átláthatóság és a nyitottság jellemzi, tükrözve a református alapeszméket, az esztétikai és funkcionális tisztaságot.
A Dunamelléki Református Egyházkerület által szervezett ünnepélyes táblaavató áhítattal vette kezdetét. Balog Zoltán püspök a belső, lelki építkezéshez hasonlította egy épület megépítését. Mint mondta: az elvégzett munka túlmutat a jelenen, hiszen a következő nemzedéknek üzen arról, hogy mit gondoltak magukról akkor, amikor építettek. Ez az üzenet pedig jelen esetben a hála, hogy a létesítmény megújulhatott.
Ezt szimbolizálja a megjelenő fénykereszt a legfelső emeleti kápolnában, amely a reggeli napsugarak által rajzolódik ki a padlón.
Kontra Jenő, az Építőipari Mesterdíj Alapítvány képviselője szerint az, hogy ez az épület többfunkciós épületegyüttesként megújulhatott, túlmutat önmagán. A kiváló építészeti megfogalmazás, tervezés még jobban kihangsúlyozza a kivitelezés minőségét. Annak a véleményének is hangot adott, hogy a mai világban a szakrális építkezés a háttérbe szorult. Emlékeztetett: a vallás, amely összeköti az embereket, régen az európai kultúra megteremtője volt, ez mára megszűnt létezni.
Sztankov Attila, a LATEREX Építő Zrt. vezérigazgatója kiemelte: minőségi munkájuk elismerése, hogy ez immár a hatodik Nívódíj, amivel kitüntetik a vállalatot.
Mint mondta: ez most valamennyi közül talán a legfontosabb számukra, hiszen a kivitelezést nagyon nehéz időszakban és nehéz körülmények között kellett megvalósítani. A vezérigazgató kiemelte valamennyi résztvevő együttműködő hozzáállását, amelyben a legnehezebb helyzetekben is a megoldást keresték.
„Az elnyert Nívódíj elsősorban az itt dolgozó kollégáim érdeme, az ő munkájukat dicséri. Közülük is külön kiemelném:
• Misányi Nándor termelési igazgatót,
• Berhidai Géza főmérnököt,
• Láng Csaba, Mészáros Balázs, Sövény Csaba építésvezetőket,
• Szabó Brigitta munkahelyi mérnököt,
• Major Laura mérnök gyakornokot,
• Angyal Gyula, Kopeczky Gábor, Mezősi Róbert művezetőket,
• Géger Krisztián, Mozer Norbert elektromos projektvezetőket és
• Verbőczi Szabolcs gépész projektvezetőt.”
Az épület maga műemlékileg nem védett, de homlokzata helyi, kerületi védelmet élvez. A volt katonai, majd dohánygyári épület homlokzatát és tömegeit az 1912-es átalakításnak megfelelően újította fel a LATEREX Építő Zrt., a belső kialakítás során megőrizték építészeti értékeit.
A kollégiumi szárnyat, amely kigyulladt, teljesen le kellett bontani és újjáépíteni. Az új épület perforált homlokzati árnyékoló panelei átfordulnak a Köztelek utcai szárny udvari homlokzatára is.
A kivitelezési munka 2021 elején az új épület vasbeton szerkezeteinek készítésével és vele egyidőben, a meglévő épület teljes belső bontásával, majd a tetőszerkezet bontásával kezdődött. A Köztelek utcai meglévő épületrész belmagasságai nem egyeztek meg az új kollégiumi épület szintmagasságaival, így szinteltolással csatlakozott a két épület. Az átjárást az első és az új, harmadik szinten lehetett kialakítani. A két épület különböző mozgása miatt az épületből nem látható szerkezeti dilatáció elkészítése volt kihívással teli feladat a LATEREX számára.
A generálkivitelező cég
A mélygarázsban teljes körű tűzvédelmi rendszert is kiépítettek a szakemberek. A 33 parkolóhely szintjén található a gépház és a Ráday Könyvtár teljesen új tömörraktára is, amelyet a biztonság érdekében gázzal oltó rendszerrel és teljes vízszigeteléssel került kialakításra.
A földszinten egy főporta, továbbá étterem, büfé és kávézó létesült. A kollégium szobái négy szinten helyezkednek el. A legfelső szinten kialakított kápolna különleges jelentéssel bír, hiszen mementóként utal a tűzesetre. A keleti falon a reggeli fény a homlokzati megnyitáson át keresztet rajzol a padlóra.
Mindemellett nem elhanyagolható szempont a kültéri területek kialakítása sem. Az épületegyüttes belső részén egy 530 m2 nagyságú zöldfelület és egy 45 férőhelyes kerékpártároló kapott helyet.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.