1,7 milliárd forintos fejlesztés kezdődik el a zalaegerszegi skanzenben: a projektben szereplő számos jelentős újítás között új fogadóépület és a göcseji gasztronómiát bemutató étterem felépítése is szerepel.
A kormány 1,5 milliárd forint állami támogatást biztosít a falumúzeum felújítására a Rendkívüli kormányzati intézkedések keretéből, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretéből pedig további 150 millió forintot fordít a rekonstrukciós munkákra. A támogatási összegből a szabadtéri kiállítóhely 2018-ra, 1968-as alapításának ötvenedik évfordulójára teljesen megújul – jelentette be csütörtökön Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere.
Kaján Imre, a Göcseji Múzeum igazgatója a fejlesztésről elmondta: a falumúzeum a nyugati és dél-dunántúli tájházak központjává válhat. A beruházás keretében új fogadóépület készül, mellette tipikus, göcseji ételkínálatot felvonultató étterem épül fel. A falumúzeumban oktatási célokat szolgáló termeket alakítanak ki, ahol a népi mesterségeket lehet elsajátítani.
Megújul a Hencz malom, ahol a látogatók megőrölhetik a lisztet, majd végigkövethetik a tradicionális kenyérsütés minden mozzanatát. Iskola is lesz a falumúzeumban, amelyet a rámi iskola mintájára építenek fel, és megtörténik a kiskocsma rekonstrukciója is - mondta el Varjú András, a falumúzeum műszaki osztályának vezetője. A falumúzeum utcájába négy új lakóház kerül, és felépítik a zalaszentmihályi fodrászműhely pontos mását is. Cselédházzal, istállókkal, kocsiszínnel, pajtával és ólakkal nemesi kúriát alakítanak ki, a veteményeskertet őshonos növényekkel ültetik be.
A turisztikai felmérésekből kitűnik: a Göcseji Falumúzeum a város egyik legfőbb különlegessége. Közvetlen közelében található az ország egyetlen, alapítványai fenntartásban működő Olajipari Múzeuma. A fejlesztésekbe ezért olyan elemeket is beépítettek, amelyek átmenetet képeznek a két kiállítóhely között: míg a Göcseji Falumúzeum a 19. századi paraszti életet mutatja be, az Olajipari Múzeum azt dokumentálja, miként vált az olajipari kutatás, az ipari fejlesztés Zala megye fontos részévé és értékévé.
Mintegy öt kilométer hosszan épülnek kerékpárutak Zala vármegyében a kis-balatoni régióban.
Az épülettömbök elhelyezkedése kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír; a történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket.