Másfél milliárd forintból 2018-ra látogatóközpont épül a néma szerzetesek egykori lakhelyén, emellett rekonstruálják a csonka templomtornyot, és újra virágzik majd a barokk kert is.
Folytatódik a Komárom-Esztergom megyei Majk kamalduli remeteségének rekonstrukciója. A kolostorépület felújításának első üteme 2015 szeptemberében fejeződött be 885 millió forint uniós támogatás felhasználásával, a jelenlegi, második ütemhez a Nemzeti Kastélyprogram biztosítja a szükséges másfél milliárd forintot.
A második ütem tavasszal kezdődik és 2018-ra fejeződik be. Ezalatt az idő alatt a remeteség kertjének felső részén helyreállítják a barokk rendszerű, teraszos kiképzésű díszkertet, az alsó részen a kolostorgazdálkodást megelevenítő haszonkertet alakítanak ki, valamint új fogadóépületet létesítenek – mondta el Czunyiné Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője.
A rekonstrukció részeként felújítják továbbá a Nepomuki Szent Jánosnak szentelt templom megmaradt tornyát. A templomot különleges építészeti elemekkel mutatják be, és látogatható lesz a feltárt kripta. Megújulnak a cellaházak is, egy részüket szállássá alakítják, illetve bemutatják bennük a szerzetesek életét.
Már csak hat helyszínen maradtak meg kamalduli épületek
A majki kamalduli remeteség épületegyüttese európai szinten is kiemelkedő értéket képvisel: a némasági fogadalmáról ismert, 1009-ben Olaszországban alapított szerzetesrendnek világszerte mindössze öt hasonló helyszíne maradt fenn.
A remeteség 1736-1770 között több szakaszban épült fel: előbb a cellaházak, majd a vendégek és zarándokok számára szálláshelyként, a remeték számára pedig az ünnepi és a mindennapi tevékenységek színtereként szolgáló konventépület, az úgynevezett foresteria, végül a Nepomuki Szent Jánosnak szentelt templom lett kész.
Az épületegyüttes Majkon mindössze 12 évig működhetett elkészülte után, mert 1782-ben II. József feloszlatta a szerzetesrendeket, köztük a kamalduli rendet is. A remeteség vagyonát árverésre bocsátották, állami tulajdonba vették vagy széthordták.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.