Javarészt szocialista stílusú épületből varázsolt modern egyetemi táncművészeti központot a Laterex. A projekt hátterét Polgár Sándor, a cég termelési igazgatója mutatta be egy interjúban.
A Laterex számtalan alkalommal dolgozott a Táncművészeti Egyetem idén átadott új központjához hasonló vasbeton szerkezetű épületeken. Erre a szakmai háttérre alapozva a tanárok és művészek menet közben felmerülő kéréseinek, átalakítási igényeinek is teljes mértékben eleget tudtak tenni - írta le az építkezést lapunknak Polgár Sándor, a kivitelező termelési igazgatója.
Az új centrumot egy régi épületegyüttes átépítésével alakították ki:
A fejlesztés során 2637 négyzetméteren többek között 6 tánctermet, 4 tanteremet, 9 vendégszobát, illetve öltözőket, irodákat és közösségi helyiségeket adtak át.
„A magyar balettoktatás új központjának kialakításakor szorosan együtt dolgozott a kivitelező Laterex Építő Zrt., a tervező Studio In-Ex Kft. és az egyetem vezetése” – hangsúlyozta Polgár Sándor. „Az egykori irodaépület egyes elemei műemlékvédelmi jelentőségét figyelembe kellett venni, miközben a legmodernebb technológiákat szerelték fel a tömbben, hogy elláthassa az új feladatát.”
A javarészt szocialista stílusú épületet alaposan átalakították: „új erkélyeket, teljesen új loggiákat alakítottunk ki, ez nagyon felélesztette a házat” – emelte ki a vezető. A régi szocialista műkő helyét világos, modern új burkolat vette át. „A szemünk előtt öltözött 21. századi ruhába az előző rendszer stílusait viselő épület.”
Polgár Sándor többször is kifejtette: pozitív élmény volt az egyetemmel és a tervezővel együtt dolgozni. „Amikor a terven látja az ember a tánctermeket, az nem mond túl sokat. Aztán amikor a valóságban belépünk egy ilyen nagy, színpaddal, vagy táncparkettel felszerelt térbe, akkor megértjük, miért is ilyen fontos.”
Az egyetem vezetősége külön figyelemmel kísérte a beruházást. „Hetente voltak bejárások, a rektor szinte minden reggel itt kezdte a napját, láthatóan sajátjának érezte az építkezést” – mondta el a szakember. Ennek megfelelően a Laterex és az In-Ex rutinját számos alkalommal bevethette kisebb újratervezéseknél, a munka átütemezésénél. „Volt, hogy gyors reakcióval kellett tanterem helyett öltözőt kialakítani.” A beruházó képviselői akkor tudták igazán megmondani, hogyan lehet a legjobb az épület, amikor saját szemükkel látták a munkálatokat.
Ezek a változtatások nem jelentettek problémát – nem véletlenül hangsúlyozták az átadón a két vállalat munkájának minőségét.
„Amikor az ember már a századik házát építi, nem a betonszag jelenti az igazi örömöt, hanem az értékteremtés, az értékes emberekkel való közös munka.
Meghatározó élmény országos ismertségű művészekkel együtt dolgozni.”
Szabó Ákos
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.