Az Agrárminisztérium és az Igazságügyi Palota ráadásul egy közös mélygarázst is kap, utóbbiból kiköltözik a Néprajzi Múzeum.
A kormány határozatban rendelkezett a Parlament közvetlen környezetét érintő fővárosi beruházásokról.
A hétfői Magyar Közlönyből kiderült, a Kossuth Lajos térbe befutó Alkotmány utcában létrehozzák a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét. Itt többek közt a történelmi Magyarország 1913-ban összeírt helységneveit is feltüntetik.
Szintén az Alkotmány utcát érinti, hogy az ide tervezett mélygarázsberuházás megvalósítása helyett az Alkotmány utcának a Kossuth tér és Honvéd utca közötti szakasza kap felszíni rendezést.
A kivitelezési munkák finanszírozása érdekében a 2018–2020 években összesen 5,08 milliárd forint összeghatárig kötelezettséget vállal a kormány.
A határozat ezen kívül utal a Steindl Imre Program harmadik ütemére, melynek keretében még tavaly született határozat az Agrárminisztérium épületének rekonstrukciójáról.
A mostani határozat ezt kiegészíti egy az Agrárminisztérium épülete alatt megvalósítandó mélygarázs beruházásával.
A hirdetmény a mélygarázst az Igazságügyi Palota és az Agrárminisztérium vele szomszédos épületét egyaránt kiszolgáló fejlesztésként jelöli meg.
A nemzeti emlékhely és a mélygarázs előkészítése is a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. beruházásában valósul meg. Utóbbinak a tervezési és egyéb előkészítő munkáira a korábban biztosított forráson felül idén további 381 000 000 forintot biztosítanak.
A határozat azt is rögzíti, hogy az Agrárminisztérium rekonstrukciója után az épületbe az Agrárminisztérium szervezete kerül.
A kormányhatározat külön pontot szentel a Kossuth tér déli csücskénél fekvő Vértanúk tere „gyalogosprioritású átalakításának,” különös tekintettel arra, hogy a tér február óta a Kiemelt Nemzeti Emlékhely részévé vált.
A szövegből kiderül, hogy a BKK délre tartó autóbuszjáratait kivéve a tér autómentes övezetté válik. Ennek megvalósítása érdekében a Szabadság téren található mélygarázs kijáratát áthelyezik.
A hirdetmény további eleme az Igazságügyi Palota rekonstrukciójára vonatkozik, amit egy két évvel ezelőtti határozat rendelt el. A határidőben történő megvalósítása érdekében a Néprajzi Múzeumot kiköltöztetik az Igazságügyi Palota épületéből, elhelyezéséről az EMMI miniszterének kell intézkednie.
Ugyanezen okból a Politikatörténeti Intézetet is kiköltöztetik az Igazságügyi Palotából.
A Kossuth tér átalakításának egy további fontos elemét már korábban elkezdték. Ennek során a volt MTESZ-székházat lebontják, majd az Országgyűlés új irodaházát építik a helyére Hültl Dezső eredeti tervei alapján,
így a tér déli oldalán található három épületnek közös lesz a homlokzata.
Az új épületet egy alagúttal kötik össze a parlamenttel.
Szintén zajlanak már a munkák a Kossuth tér északi végénél, ahol Balassi Bálint utca 1-5. szám alatti épületet építik át. Az 1899-ben kialakított épületben kap helyet az Országgyűlési Őrség teljes állománya, az épület legfelső szintjén pedig a mindenkori házelnök rezidenciája lesz. A Magyar Építő Zrt. az épület homlokzatát és legfelső szintjét 2,3 milliárd forintból alakítja át. A négyhálószobás rezidencián dolgozószobát, dísztermet és könyvtárat is kialakítanak.
Közbeszerzési eljárást indított az Építési és Közlekedési Minisztérium Dunaharaszti 24 tantermes új iskolájának, zeneiskolájának, tornatermének generáltervezésére.
Speciális összetételű aszfalttal kialakított kopóréteg, három átépített kanyar, háromszorosára növelt bukótér - csak néhány munkafolyamat, amit a Colas Út Zrt. elvégzett a balatonfőkajári versenypályán. A célegyenes kivételével, a szakemberek a teljes pályahosszon dolgoztak. A Balaton Park Circuit rövidesen megkaphatja a MotoGP és Superbike világbajnoki futamok megrendezéséhez a Nemzetközi Motorkerékpáros Szövetség (FIM) legmagasabb szintű pályalicencét.