Az Agrárminisztérium és az Igazságügyi Palota ráadásul egy közös mélygarázst is kap, utóbbiból kiköltözik a Néprajzi Múzeum.
A kormány határozatban rendelkezett a Parlament közvetlen környezetét érintő fővárosi beruházásokról.
A hétfői Magyar Közlönyből kiderült, a Kossuth Lajos térbe befutó Alkotmány utcában létrehozzák a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyét. Itt többek közt a történelmi Magyarország 1913-ban összeírt helységneveit is feltüntetik.
Szintén az Alkotmány utcát érinti, hogy az ide tervezett mélygarázsberuházás megvalósítása helyett az Alkotmány utcának a Kossuth tér és Honvéd utca közötti szakasza kap felszíni rendezést.
A kivitelezési munkák finanszírozása érdekében a 2018–2020 években összesen 5,08 milliárd forint összeghatárig kötelezettséget vállal a kormány.
A határozat ezen kívül utal a Steindl Imre Program harmadik ütemére, melynek keretében még tavaly született határozat az Agrárminisztérium épületének rekonstrukciójáról.
A mostani határozat ezt kiegészíti egy az Agrárminisztérium épülete alatt megvalósítandó mélygarázs beruházásával.
A hirdetmény a mélygarázst az Igazságügyi Palota és az Agrárminisztérium vele szomszédos épületét egyaránt kiszolgáló fejlesztésként jelöli meg.
A nemzeti emlékhely és a mélygarázs előkészítése is a Steindl Imre Program Nonprofit Zrt. beruházásában valósul meg. Utóbbinak a tervezési és egyéb előkészítő munkáira a korábban biztosított forráson felül idén további 381 000 000 forintot biztosítanak.
A határozat azt is rögzíti, hogy az Agrárminisztérium rekonstrukciója után az épületbe az Agrárminisztérium szervezete kerül.
A kormányhatározat külön pontot szentel a Kossuth tér déli csücskénél fekvő Vértanúk tere „gyalogosprioritású átalakításának,” különös tekintettel arra, hogy a tér február óta a Kiemelt Nemzeti Emlékhely részévé vált.
A szövegből kiderül, hogy a BKK délre tartó autóbuszjáratait kivéve a tér autómentes övezetté válik. Ennek megvalósítása érdekében a Szabadság téren található mélygarázs kijáratát áthelyezik.
A hirdetmény további eleme az Igazságügyi Palota rekonstrukciójára vonatkozik, amit egy két évvel ezelőtti határozat rendelt el. A határidőben történő megvalósítása érdekében a Néprajzi Múzeumot kiköltöztetik az Igazságügyi Palota épületéből, elhelyezéséről az EMMI miniszterének kell intézkednie.
Ugyanezen okból a Politikatörténeti Intézetet is kiköltöztetik az Igazságügyi Palotából.
A Kossuth tér átalakításának egy további fontos elemét már korábban elkezdték. Ennek során a volt MTESZ-székházat lebontják, majd az Országgyűlés új irodaházát építik a helyére Hültl Dezső eredeti tervei alapján,
így a tér déli oldalán található három épületnek közös lesz a homlokzata.
Az új épületet egy alagúttal kötik össze a parlamenttel.
Szintén zajlanak már a munkák a Kossuth tér északi végénél, ahol Balassi Bálint utca 1-5. szám alatti épületet építik át. Az 1899-ben kialakított épületben kap helyet az Országgyűlési Őrség teljes állománya, az épület legfelső szintjén pedig a mindenkori házelnök rezidenciája lesz. A Magyar Építő Zrt. az épület homlokzatát és legfelső szintjét 2,3 milliárd forintból alakítja át. A négyhálószobás rezidencián dolgozószobát, dísztermet és könyvtárat is kialakítanak.
Felújítják és bővítik a székesfehérvári Megyeház utcai óvodát. A város központjában lévő intézmény átalakítását a VEMÉV-SZER végzi.
Fejlődik az üzletlánc franchise üzemű hálózata, csak idén még 7 további helyszín csatlakozik majd hozzá.