Mintegy 1,5 milliárd forintos beruházás készült el Mezőtúron.
Európa legnagyobb kapacitású kukorica- és napraforgóvetőmag-kutatóbázisát építette fel a svájci székhelyű Syngenta Mezőtúron. A mintegy 1,5 milliárd forintból megvalósított beruházást csütörtökön adták át a Jász-Nagykun-Szolnok megyei városban.
A modern eszközökkel felszerelt kutatóállomás fő profilja a kukoricanemesítés, valamint az ahhoz kapcsolódó vetőmag előállítása és tesztelése lesz – mondta el Gaël Hili, a Syngenta európai ágazati igazgatója az eseményen. Emlékeztetett: a világ 90 országában jelen levő vállalat az elmúlt években több stratégiai beruházást hajtott végre Magyarországon.
Ezek közül az egyik legjelentősebb a három fázisban - mintegy 13,5 milliárd forintból - elkészült mezőtúri vetőmagüzem, ehhez kapcsolódik a most elkészült kutatóközpont is.
Nagy István agrárminiszter az eseményen a magyar mezőgazdaság koronaékszerének nevezte a vetőmagtermesztést. Hangsúlyozta: fontosak az olyan beruházások, melyekben nagy nemzetközi cégcsoportok, mint a Syngenta Magyarországra hozzák kutatás-fejlesztési tevékenységük egy részét.
A Syngenta munkavállalóinak száma világszerte meghaladja a 28 ezret, Magyarországon a vállalat mintegy 530 embert foglalkoztat. A multinacionális cég magyar leányvállalata értékesítésének nettó árbevétele 2019-ben 56,5 milliárd forint volt.
A szakmai szövetség kiemelt javaslata, hogy a jövőben a beruházó és a nyertes ajánlatadó közösen viseljék az árkockázatok terhét.
Újabb stratégiai célját valósította meg a Steelvent Zrt. A cég bátonyterenyei gyárában ugyanis 2022 év második félévétől már üzemszerűen kezdik működésüket a korábban telepített, lézertechnológiával működő zártszelvény, illetve huzalfeldolgozó automata gépek. Ezek a nagypontosságú lézerek hivatottak biztosítani, hogy a cég saját tervezésű kerítés-rendszereinek és kapuinak gyártási kapacitása növekedhessen, a vevők kiszolgálása rövidebb határidőre történjen.