A függőleges szerkezetek építéséhez a PERI jól ismert TRIO fal- és pillérzsaluzatait, a felső szinteken pedig LICO pillérzsaluzatait használták fel.
A Westside Residence Budapest egyik leggyorsabban fejlődő kerületének népszerű pontján, a Szabolcs és Bulcsú utca által határolt területen helyezkedik el a XIII. kerületben. A Biggeorge Property beruházásában és a GroundUp Kft. generálkivitelezésével megvalósuló zöldtetős lakóépület belső zöld kerttel és okos funkcióval ellátva kínál otthonokat. Az épület szerkezetépítéséért a KVCS Kft. felelt.
A nyolcemeletes épület felső szinti lakásaiból panoráma nyílik mind a budai rész, mind pedig a pesti rész irányába.
A mennyezeti hűtés-fűtéssel ellátott lakások nagy része terasszal rendelkezik, valamint kertkapcsolatos lakások is elérhetőek. 212 lakás kerül kialakításra a 30 négyzetméteres stúdiólakástól egészen a 100 négyzetméteres, nagyteraszos penthouse lakásokig.
Nagy Balázs, a KVCS Kft. projektvezetője kalauzolta lapunkat az építkezés helyszínén, és számolt be a szerkezetépítés részleteiről. Az épület három pinceszintből (félszint eltolással) és földszint + nyolc emeletből áll. A szerkezetépítés 11 hónapot vett igénybe, az alaplemez készítést is figyelembe véve.
„Az építmény pillérvázas rendszerű, két dilatációs egységből áll, melyek mindegyikében van egy-egy dupla liftakna és lépcsőház. A ház a szomszédos épületek felé eső részeinél monolit vasbeton fallal csatlakozik”
– fejtette ki.
Az épület teraszokkal összevont alapterülete - általános szinteken - nagyságrendileg 2500 négyzetméter. „Egy általános, közbenső szint elkészítéséhez nagyjából két, két és fél hétre volt szükségünk. A projekt során összességében közel 13.500 köbméter betont és 1900 tonna betonacélt használtunk fel” – tette hozzá.
Nagy Balázs továbbá elmondta, a függőleges szerkezetek építéséhez a PERI jól ismert TRIO fal- és pillérzsaluzatait, a felső szinteken pedig LICO pillérzsaluzatait használták fel a KVCS szakemberei. Az általánosságban használt MULTIFLEX fatartós rendszerű födémzsaluzatból szintenként nagyságrendileg 2500 négyzetméterre volt szükség.
„Az erkélylemezek készítésénél PERI UP Flex teherhordó állvány segítette a munkánkat. A biztonságos közlekedésről és a munkavégzésről a PERI lépcsőtornyai és vasszerelő állványai, valamint FB 180 munkaállványai gondoskodtak.”
A szerkezetépítés kihívást is tartogatott a kivitelezők számára, mégpedig az 1. emelet feletti födém erkélylemezeinek alátámasztásakor. „A nem szokványos helyszíni adottságok miatt a belső udvari részen a pinceszint feletti födémről lehetett indítani az erkélylemezek alátámasztását. Az utcai részeken viszont a megfelelő induló felület nem volt biztosított, ezért ezen erkélylemezeket acél hevederekről indított födémzsaluzattal tudtuk kivitelezni. Ezeket minden szinten, függetlenítve az alatta lévő szerkezettől kellett elkészíteni.”
A KVCS munkatársa a belső udvari erkélylemezek készítéséről is megosztott néhány érdekes részletet,
amelyek a pinceszint feletti födémtől számítva 7,8 méter magasságban találhatóak, és 20-40 négyzetméter közötti alapterülettel rendelkeznek.
„Az erkélylemezek öt helyen helyezkednek el az épületen, melyből három erkélylemez egy dilatációval megszakított. Ezen lemezek alátámasztására a PERI UP Flex rendszer bizonyult a legmegfelelőbbnek a gyors és biztonságos építhetőség, a bonthatóság, illetve a megfelelő teherbírás miatt. A PERI mérnökei ezen projekt során is szakértelmükkel és folyamatos közreműködésükkel járultak hozzá a szerkezetépítés sikeréhez” – foglalta össze Nagy Balázs.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.