Letették az új győri tudományos és innovációs park alapkövét.
Tudományos és innovációs parkot hoz létre a Széchenyi István Egyetem a volt Győri Keksz- és Ostyagyár kockaépületében. A beruházást a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban nyert 6,7 milliárd forintos támogatásból valósítják meg.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a fejlesztés első ütemének hétfői alapkőletételén mondott beszédében kiemelte, a kormány létrehozott egy 2700 milliárd forintos fejlesztési programot a magyar felsőoktatás fejlesztésére, amelynek egyik célja az, hogy az egyetemeket bekapcsolják a gazdasági környezetbe.
Ennek az eszközei a tudományos és innovációs parkok, amelyek megteremtik a kapcsolatot a felsőoktatási és a gazdasági szereplők között - mondta.
Hangsúlyozta, hogy a győri egyetem két ilyen science parkot is működtet, a győri mellett egyet Zalaegerszegen, és remélte, hogy Mosonmagyaróváron is kialakítanak egyet az élelmiszergazdasági technológiához kapcsolódva.
Felidézte, hogy az egyetem lassan, ugyanakkor biztosan kezdett el építkezni évekkel ezelőtt, amikor a műszaki területen erősített. Azóta átvette a mosonmagyaróvári mezőgazdasági- és élelmiszertudományi kar működtetését, Zalaegerszegen, a Zalazone tesztpálya mellett építi a campust, Budapesten felnőttképzési központot működtet és az elsők között fogadta el a működésistruktúra-váltást - sorolta.
Simon Róbert Balázs, a térség országgyűlési képviselője mérföldkőnek nevezte az egyetem és a város életében is a négyezer négyzetméter alapterületű park létrehozását.
Hozzátette, hogy a győri egyetem az ország egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézménye, amely szoros kapcsolatban van a helyi és környékbeli vállalatokkal és tudástőkét ad át a fiatal vállalkozásoknak.
Knáb Erzsébet, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta, hogy a győri és zalaegerszegi tudományos és innovációs parkok innovatív és kreatív platformként új alapokra helyezik a vállalati kapcsolatokat, tovább erősítve az egyetem nyitottságát.
A győri parkban a régió fejlődését az egyetem fő kutatási területeire építve kívánják ösztönözni, amelyek spektruma a műszaki, informatikai és kreatívipari területektől az élelmiszertudományig terjed - mondta. Hozzátette, hogy az együttműködések segítik az innovációs ökoszisztéma megteremtését, további startup és spinoff cégek létrehozását, megerősödését, valamint az újabb innovációk létrehozását.
Knáb Erzsébet hangsúlyozta, hogy a fejlesztés révén a partnerekkel együtt hozzájárulhatnak Magyarország jövőbeni fejlődéséhez.
Az uniós közbeszerzési értesítő szerint
a Győri Kekszgyár volt raktárépületének teljes felújítása és környezetrendezése során jön létre a tervezett Tudományos és Innovációs Park „Brand” épülete, közösségi és oktatási funkciók elhelyezése, valamint a Széchenyi István Egyetem új művészeti kara oktatási tereinek kialakítása.
Az épület 1976-ban épült Benczik Lajos tervei alapján a Győri Kekszgyár raktárépületeként. A földszint plusz 4 emelet magas épület tartószerkezete előregyártott vasbeton elemes.
A tervezett átalakítás során az épület függőleges és vízszintes teherhordó rendszereit megtartják, a vasbeton merevítő falakat viszont elbontják, helyettük új, acélszerkezetű merevítő szerkezetek készülnek azonos pozíciókban, szintenként. A meglévő vasbeton lift magot, a jelenlegi vasbeton homlokzatok beton paneljeit és a belső válaszfalakat szintén teljeskörűen elbontják.
A meglévő épület nyugati oldalán egy új, könnyűszerkezetes funkcionális egység épül, amely gépészeti és a függőleges közlekedést biztosító elemeket is tartalmaz. Az 5. emeleten egy szint magas könnyűszerkezetes ráépítést terveznek. Az épület tömegét 5 szint magas, a földszintről elemelt transzparens felület veszi körbe, a keleti oldalon interaktív médiafelületként kialakítva.
Az épület mellett
A ház körüli kertben további mobil pavilonok, árnyékolók és köztéri elemek támogatják a projekt oktatási és innovációs eseményeit.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.