A kupola levételéhez Magyarország egyik legnagyobb daruját használták.
Az esztergomi bazilika felújítása során leemelték a főszékesegyház déli tornyának kupoláját szeptember 19-én. Magyarország legnagyobb temploma, az esztergomi Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyház felújításáról több ízben beszámolt lapunk – főként a világon egyedülálló állványozási bravúrról, valamint az érdekes műszaki megoldásokról, amelyek ennél a projektnél valósultak meg. Az egyházi épület a Belvárosi Építő Kft. kivitelezésében, különleges Layher megoldások alkalmazásával szépülhet meg.
Németh Tamás, a székesegyház felújítását vezető építész elmondta: az 5 ütemben tartó felújítássorozat 3. üteme a déli torony teljes, külső-belső felújítása, valamint a bazilika nagyobbik, a toronyban lévő harangjának restaurálása.
A szakemberek azért döntöttek a tetőszerkezet leemelése mellett, mert anélkül a harangkiemelés csak a torony falszerkezetének roncsolásával lett volna megoldható.
A harangot szerda reggel emelik ki - tette hozzá az építész.
Elmondta azt is: a kupolát a bazilika mellett, a földön restaurálják. A restaurátori dokumentáció és az engedélyeztetés után, várhatóan egy hónap múlva kezdődik az acél tartószerkezet felújítása és a rézlemez cseréje, amit így a járókelők, turisták is figyelemmel követhetnek majd egy erre a célra kialakított dobogóról.
A kupola levételéhez Magyarország egyik legnagyobb daruját használták, amely 75 méter magasra nyúlt fel, hogy leemelje a tetőszerkezetet, melynek legmagasabb pontja - a keresztje - csaknem 60 méter magasan helyezkedett el.
Németh Tamás megjegyezte: a tetőszerkezet levétele lehetővé teszi a jelenlegi, "toldozott-foldozott" és mindössze két harang fogadására alkalmas harangszék megújítását is. A munkálatok után a harangokat tartó szerkezet akár - az ekkora templomoknál szokásos - 5-6 harangot is képes lesz hordozni - mondta, hozzátéve, hogy új harangokat ugyan nem kap a bazilika, de megteremtik a későbbi bővítés lehetőségét.
A bazilika tervezett felújítása 13 milliárd forintból, várhatóan 2024 tavaszára készül el.
Mindössze kilenc hónap alatt építette fel az 5300 négyzetméteres gyártócsarnokot a Weinberg.
A Dunakeszi Diáknegyed részeként megépült uszodát előcsarnokkal, illetve egy 33 méteres úszómedencével alakította ki a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. és a LATEREX Építő Zrt. konzorciuma.