A LATEREX Építő Zrt. kivitelezésében már javában zajlik a csepeli Jedlik Ányos Gimnázium felújítása és bővítése, melynek során a MEVA egyedi gyártású zsaluzatait és háromdimenziós terveit is alkalmazták az új épületszárny íves falainak kialakításához.
Ahogyan arról már legutóbb is hírt adtunk, elérte szerkezetkész állapotát az építészetileg is kimagasló elemekkel megújuló csepeli Jedlik Ányos Gimnázium: a közintézmény meglévő épületei teljes felújításon esnek át, mindemellett egy új épületszárnyat, parkolót, kápolnát és imatermet is kialakítanak a felújítást és bővítését célzó projekt során.
A LATEREX Építő Zrt. kivitelezésében megvalósuló projektben 6500 négyzetméterrel bővítik a meglévő gimnáziumi épületet, mindehhez pedig a Taksép Kft. alvállalkozóként a MEVA Zsalurendszerek Zrt. széles termékkínálatát alkalmazta.
Az új épületszárny külsejében és tartalmában is egyaránt egy XXI. századi, modern megjelenésű egységként jön létre.
Az itt elhelyezkedő építészeti szemszögből is kimagasló acélszerkezet gyakorlatilag az épület ötödik homlokzata: 84 méter hosszú, 25 méter széles, felülete 1800 nm, súlya pedig 100 tonna.
A nagyszabású projekt megvalósításával kapcsolatban Gazgyik Szabolcs, a MEVA Zrt. értékesítő mérnöke elmondta, az épület falai sok helyen a közel hat méteres magasságot is elérik, ám ennek ellenére is könnyen és gyorsan megoldható volt ezek zsaluzása a MEVA Mammut falzsalu-rendszereinek köszönhetően. Hozzátette,
a szóban forgó egyedülálló termék 350/250-es eleme amellett, hogy a piacon megtalálható legnagyobb zsalutábla, akár a 100 kN/m2-es frissbeton-nyomásnak is ellenáll.
Mindemellett az épület íves falaira is volt a cégnek megoldása: a MEVA Radius elemei a különböző sugarú íves falaknak a kialakítását teszik lehetővé. „A Radiusnak köszönhetően nem csak gazdaságossá, hanem könnyen ütemezhetővé is vált a vese alakú előadócsarnok falainak zsaluzása, ezáltal a határidőket is tudtuk tartani” – mondta el Hetényi Zoltán, a Taksép Kft. főépítésvezetője.
A tájékoztatásból továbbá azt is megtudtuk, hogy az új épületszárny falainak kialakítása külön kihívást jelentett a szakemberek számára, ugyanis az 50 centiméternél kisebb sugarú íves falakhoz egyedi zsaluzatot kellet tervezni. Mindehhez nagy segítséget nyújtott Csordás Krisztián, a Meva zsalutechnológus tervező mérnöke, aki a legmodernebb technikát alkalmazva, 3D-ben készítette el a zsaluzási terveket.
A megfelelő héjvastagság elérésére érdekében az íves sarkok kialakítását a teherbírás figyelembevételével, három rétegben hajlított zsaluhéj segítségével oldották meg. Az ehhez szükséges egyedi gyártású elemeket a MEVA telephelyén készítették el, majd kész állapotukban szállították az építkezés helyszínére, ahol azok gyorsan és egyszerűen beépíthetőek voltak.
Az impozáns épület 40 centiméter átmérőjű körpilléreinek zsaluzásához a MEVA acélköpenyes, 120 kN/m2 teherbírású CIRCO körpillérzsaluzatát használták.
A projekt kivitelezése a meghatározott ütemterv szerint jelenleg már az építkezés egyharmadánál tart, a kibővített gimnázium pedig várhatóan 2023 szeptemberében nyitja majd meg kapuit.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.