Az Ipoly holtág rehabilitációja a Penta Kft. munkájával valósult meg.
Közel 1,5 milliárd forintból megújítják Balassagyarmat zöldterületeit. A Zöld Csiga projekt keretében sor kerül a Palóc liget, a Gregori park, a Hősök tere, a Ligeti sétány, az Ipoly holtág és az Ipoly part városi zöldterületek felújítására, kialakítására, aktív rekreációs elemek, fasorok, létrehozására. Emellett önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek, mozi, kulturális célt szolgáló kiszolgáló épület felújítása is része a projektnek.
A fentieken túl zöld infrastruktúra hálózat fejlesztési- és fenntartási akcióterv készül, valamint a zöldterületeken lévő táj- és kertépítészeti alkotások megőrző, helyreállító rekonstrukciója, sétautak javítása, komposztáló létesítése, eszközbeszerzés, esőbeállók, kiszolgáló létesítmények építése, útfelújítás, közvilágítás kialakítása, térfigyelő kamera-rendszer kiépítése történik meg.
A projekt átfogó célja Balassagyarmat településképének javításával, üzlethelyiségek felújításával család- és klímabarát település létrehozása, a város népességmegtartó képességének javítása, a lakosság egészségei állapotának javítása.
A programon belül az Ipoly holtág rehabilitációja a Penta Kft. feladata volt. A vállalat a tájépítészeti munkák során elvégezte a holtág körüli zöldfelület növényállományának rekonstrukcióját, környezetbe illő utcabútorokat, táblákat, hulladékgyűjtőket helyezett ki, zúzalékos gyalog tanösvényt alakított ki a holtág és az árvízvédelmi töltés között, valamint pihenőtereket, tanösvény állomásokat létesített.
Az útépítési szakági munkálatok keretén belül gyalogos átkelőhelyet létesítettek a Kóvári úton, a holtág irányába, és parkolót építettek ki a Kóvári út mellett, a gyalogos átkelőhely környezetében.
A projekt elektromos munkálatokat is tartalmazott: a gyengeáramú feladatok során 2 db térfigyelő kamerát helyeztek el, míg az erősáramú feladatokban kiépítették a sétányvilágítást és a térfigyelő kamerák elektromos ellátását.
A Penta Kft. szakemberei a forrásfoglalás készítésén és a holtág kotrásán, rendezésén dolgoztak, melynek célja, hogy a magántulajdonú ingatlanokba ne érjen be a folyó medre. A vízszint szabályozhatósága érdekében épült egy zsilip műtárgy, és egy gyalogoshidat is kialakítottak.
A vállalat megosztott lapunkkal néhány adatot a beépített mennyiségeket illetően.
Eszerint
A három épületben húsz lakást alapítanak ki; a földszinten pedig a közösségi terek, illetve az igényeknek megfelelő szolgáltatóegységek működnek majd.
Mindössze kilenc hónap alatt építette fel az 5300 négyzetméteres gyártócsarnokot a Weinberg.