Kortárs építészeti eszközökkel jeleníti meg a magyarországi bolgárság életerejét a bolgár nemzetiség eddigi legnagyobb beruházása, a a HÉP és a Possibulid kivitelezésében épült Bolgár Kulturális Központ.
A Horváth Építőmester Építőipari Zrt. (HÉP) és a Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft. kivitelezésében épült, Budapest IX. kerületében álló Bolgár Kulturális Központ májusi átadóünnepségen részt vett Dr. Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke és Rumen Radev, a Bolgár Köztársaság köztársasági elnöke is.
Többször is beszámoltunk a Szent Cirill és Szent Metód Bolgár Pravoszláv Ortodox Templom mellé, a fővárosi Vágóhíd utcában épült Bolgár Oktatási és Kulturális Központ kivitelezéséről. Az egymásba forgatott téglatestekből formált, háromszintes épülettömeg, amelyet a véletlenszerűen egy-egy irányba, rézsútosan elhúzott nyílászáró-keretezések lazítanak, a magyarországi bolgárság életerejét, élni akarását is megjeleníti. Szerkezeti különlegessége – ahogyan egy korábbi cikkükből is kiderül – a földszinti födém, amely részben monolit, részben pedig előregyártott elemekből készült. Amint az épület múlthoz való kapcsolódását illetően Sulyok Tamás köztársasági elnök is hangsúlyozta ünnepi beszédében:
„a magyarországi bolgárságnak van miből merítenie, kultúrájukhoz hozzátartozik mind az összegyűjtött tudás, mind a hagyományok világa.”
Nemcsak a számos hasonlóságot felmutató közös közép-európai történelem vagy a Duna-folyó sodró vize köti össze a magyarokat és a bolgárokat, de ennél is lényegesebb a barátság, az értékközösség, a másik kultúrájának megbecsülése, s ennek fontosságát erősítik ezzel az avatóünnepséggel is – idézte a köztársasági elnököt az MTI.
„A bolgárok és a magyarok kapcsolata a barátságról és a megbecsülésről szól”
– erősítette meg Rumen Radev, a Bolgár Köztársaság köztársasági elnöke is, hangsúlyozva: az összefogással az értékek Európájának szellemiségét követjük, vagyis alapnormának tekintjük, hogy a nemzetek, a nemzetiségek műveltséget, tudást, értéket hordoznak.
2022 márciusában kezdődhetett meg az építkezés. A nagyjából két év alatt, több nehézség ellenére (mint a magas talajvíz miatti pluszmunkák), határidőre felépült új, mintegy hárommilliárd forintból kialakított komplexumban a magas színvonalú, korszerű épület mellett játszóudvart is létrehozhatott a HÉP és a Possibuild a bolgár nemzetiség részére. Ezzel pedig a bolgár nemzet legnagyobb beruházása zárult le Magyarországon. A két nemzet együttműködését is bemutató központ erősíti az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokat és hozzájárul a történelmi, nyelvi, illetve kulturális hagyományok megerősítéséhez, sőt, a turizmus fejlesztéséhez is. A létesítmény távlati célja pedig, hogy az ne csak az itt élő bolgárokat szolgálja, hanem európai oktatási, továbbképzési hely legyen.
A XIII. kerületi Marina City-ben 14 hektáron fognak összesen építkezni és 2500 lakást terveznek: az első két ütemben ezekből 363 készül el.
Uniós forrásokból finanszírozná a főváros Pest-Észak árvízvédelmi szakaszának újabb fejlesztési ütemében, három védvonal megerősítését. A projekt célja, hogy a fejlesztéssel a védművek magassága elérje azt a szintet, amelyet a 2013-as rekord árhullám nagysága alapján határoztak meg.