Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.
A Fejér-B.Á.L. Zrt. az Épkar Zrt.-vel és a Vitruvius Kft.-vel közös konzorciumban újítja fel a Magyar Tudományos Akadémia székházát. A több ütemben zajló építkezés első fázisa lassan a végéhez közeledik: a terveknek megfelelően halad a tetőszerkezet teljes rekonstrukciója, miközben a belső terekben is folyamatosak a szakipari munkák, amelyeknek köszönhetően teljesen megújul az épület hűtés-fűtési, valamint szellőzőrendszere és teljes restauráláson esik át a díszterem.
Az egyetemes tudományosság szimbóluma, a budapesti Széchenyi téren álló MTA székház 1865 óta magasodik a Duna fölé. Friedrich August Stüler neoreneszánsz épülete a historizmus nyitányát jelentette Magyarországon, architektúrája és szellemisége döntően befolyásolta a magyar építészet további alakulását.
Számos ponton vált halaszthatatlanná az Akadémia épületének felújítása az utóbbi évekre. Szkalnitzky Antal és Ybl Miklós építészek keze nyomát is viseli az 1825-ben alapított Magyar Tudományos Akadémia közel 160 éves, reprezentatív székháza, amelynek a falfestményeit Lotz Károly és Ligeti Antal készítette. 2025-ben 200 éves fennállását ünnepli az intézmény, addigra a KÖZTI tervei szerint zajló, több éven át tartó felújítás első ütemével végezhetnek a kivitelezők.
A rekonstrukció legnagyobb feladata a tető teljes felújítása, az épület főhomlokzati nyílászáróinak restaurálása és korszerűsítése. Teljesen megújulhat a díszterem, visszakerülnek a szfinxek az épületre, illetve az épületen lévő kandeláberek is teljes darabszámmal elkészülnek.
A régi tetőzet bontása után új acélszerkezet, új rétegrend és új természetes palafedés készül - tudtuk meg, a konzorciumvezető Fejér-B.Á.L.-tól.
A kivitelező vállalat úgy tájékoztatott: a jelenlegi készültség körülbelül 60%-os. A tetőszerkezet felújítása során a meglévő palafedést lebontották a teljes tetőszerkezettel együtt, az újat pedig acéltartókkal építették ki, a héjazatot pedig természetes palafedéssel készítik el: a Budavári palotában is használatos Rachek típusú, vörös színű pala kerül az épületre.
Komoly restaurátori jelenlét szükséges a felújításokhoz. Míg az épület külseje restaurátori munkákat igényel (a főhomlokzat párkányzata fölé visszakerülnek ugyanis a sarkokat kiemelő szfinxek, a tetőzet lezárásaként felújítják balusztrádsort, a koronázópárkányra is visszahelyezik a XX. században lebontott oroszlánfejeket), a díszteremben festőrestaurátorok dolgoznak a seccókon.
A Képtárban található páratető felújítása fémrestaurátor jelenlétével történik, a Képtári gipszelemek bontása és visszahelyezése pedig szintén restaurátori munka. A homlokzati nyílászárók felújítása és esetleges cseréje, valamint a díszterem asztalosmunkái is farestaurátort igényelnek.
A díszterem felújítása állapotfelméréssel indult, amelynek során kiderült, hogy a mennyezeten lévő secco festések bizonytalan állapotúak. A feltárás során pár ponton megfúrták a vakolatot és endoszkópos kamerás vizsgálatot végeztek. Ennek alapján a szakértők arra a döntésre jutottak, hogy a vakolatot mindenképpen konzerválni, erősíteni szükséges. A mennyezeten tehát injektálással erősítették meg a vakolatot, amit injekcióstűvel, speciális anyagokkal végeztek el a festőrestaurátorok.
A feltárások során kiderült, hogy a díszterem közepén lévő csillár felfüggesztése helyén egy ornamentikus díszítőfestéssel eltakart magyarkoronás Kossuth címer található.
Ezt az 1950-es években történt mennyezeti felújítás során festették le, a mostani felújítás alkalmával pedig előhozható volt az eredeti festés. A Rákosi-korszak festői ugyanis nem bántották – „csak lefestették” - a régi címert, így azt tökéletesen vissza lehetett állítani eredeti formájában.
A konzerválás miatt a teljes termet fel kellett állványozni, mivel csak így volt hozzáférhető a mennyezet. A munka elvégzése közben merült fel, hogy amennyiben már áll a térállvány és itt vannak a festőrestaurátorok, akkor célszerű lenne felújítani a teljes felületet. Ez a gondolat a megrendelő szándékával is találkozott, így elkészülhetett a teljes mennyezet minőségi restaurálása – ismertette a kivitelező cég.
Mintegy öt kilométer hosszan épülnek kerékpárutak Zala vármegyében a kis-balatoni régióban.
Az épülettömbök elhelyezkedése kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír; a történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket.