A nagyszabású fejlesztés során átfogó koncepció mentén, új funkciókkal kiegészítve kívánják visszaállítani a kastélyépület eredeti tereit.
A Cserháti Szent Hubertus Vadásztársaság feltételes közbeszerzést írt ki a felsőpetényi Almásy-kastély turisztikai fejlesztésére. A projekt magában foglalja a komplex kiviteli tervezési, a multimédiás kiállítás-tervezési és -építési feladatok elvégzését, valamint a kivitelezés egészének a megvalósítását. Ez utóbbi elsősorban a kastély felújítását, terepszint alatti bővítését és a legmodernebb technológiákon alapuló turisztikai fejlesztését jelenti.
Az Almásy-kastély a Nógrád vármegyei község legfontosabb épülete. A település külterületén álló 1902-ben épült kastélyban korábban nevelőotthon működött. Utolsó tulajdonosa Gróf Almásy Imre volt, felesége Széchenyi Antoinette, gyermekeik: Orsolya, Miklós, István.
1955. november 2. és 1956. október 30. között itt tartották házi őrizetben Mindszenty József bíboros-hercegprímás esztergomi érseket. Emlékét a kastély falán elhelyezett emléktábla őrzi. Minden év október utolsó vasárnapján Mindszenty-emléknapot tartanak a kastélynál.
A nyertes ajánlattevő főbb feladatai:
A beruházás tematikáját három fő irányvonal határozza meg.
A multimédiás technológiák (AR/VR) alkalmazása a kiállítások tervezésénél és kivitelezésénél kiemelt szerepet kap, így a látogatók élményszerű módon ismerhetik meg a kastély múltját és történeti jelentőségét.
A fejlesztési terület különleges státuszú: a kastélypark 1975 óta természetvédelmi terület, egyben nem védett történeti kertként van nyilvántartva, így a munkák során különösen körültekintő tervezés és kivitelezés szükséges.
A fejlesztés kiterjed a kastély teljes körű műszaki megújítására, ideértve a felújítást, egy terepszint alatti bővítést, valamint a legkorszerűbb technológiai elemek integrálását is. A tervezés és kivitelezés során kiemelt figyelmet kap a hagyományos anyaghasználat, az eredeti megjelenés megtartása, ugyanakkor korszerű komfort- és biztonsági szempontoknak is meg kell felelni.
Az épület bővítése révén a földszinti alapterület 436,16 m²-ről 530,16 m²-re nő, miközben az emeleti szint 489,84 m²-es területe változatlan marad. A munkálatok során megtörténik az elavult nyílászárók cseréje, utólagos hő- és vízszigetelés kialakítása, a falazat nedvesség elleni védelme, valamint a padlásfödém kőzetgyapot szigetelése is. A kastély továbbá teljes mértékben akadálymentessé válik, köszönhetően egy lánctalpas, akkumulátorral működő lépcsőjáró rendszernek.
Az ajánlatok benyújtásának határideje 2025. április 28.
Mederkorrekció, kapacitásbővítés, rézsűmegerősítés - árvízvédelmi fejlesztéssel védekezik Dunaszekcső a dunai árhullámok hatásaival szemben.
A budapesti belváros központjában található épületegyüttes több szárnyában tervezik a munkálatok végzését.